Krew darem serca
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej 63/75 wraz z Oddziałami Terenowymi każdego dnia zaopatruje w krew i jej składniki ponad 100 szpitali działających na terenie naszego województwa, wspierając – w razie potrzeby i możliwości – inne placówki. To około 110 litrów dziennie.
Na krew czekają dorośli i dzieci – bez niej nie mają szans pacjenci, którzy wymagają skomplikowanych operacji, o przeszczepach nie wspominając. Tu nie da się nic przewidzieć.
Wakacje, to zawsze trudny czas dla krwiodawstwa.
– Jak co roku , okres wakacji związany jest z mniejszą liczbą dawców, którzy zgłaszają się do RCKiK – mówi dr Joanna Wojewoda, kierownik Działu Krwiodawców. – Mamy mniejsze możliwości organizowania wyjazdowych akcji krwiodawstwa – zamknięte są szkoły, uczelnie, w zakładach pracy jest mniejsze zainteresowanie ze względu na urlopy. Aby zabezpieczyć szpitale na Mazowszu w krew i jej składniki musimy sprowadzać krew z innych centrów krwiodawstwa w Polsce. Największe problemy są z pozyskaniem krwi grup tzw. minusowych (z RH ujemnym). Organizujemy akcje krwiodawstwa na terenie Warszawy – w środy i piątki nasz ambulans stoi pod PKiN, a w soboty i niedziele organizujemy akcje krwiodawstwa w okolicach urzędów dzielnicowych i parafii. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Mazowsza, także gości i turystów do odwiedzania naszych placówek i ambulansów. Adresy oddziałów terenowych i harmonogram akcji podajemy na naszej stronie internetowej rckik-warszawa.com.pl. Liczymy też na nagłośnienie tego apelu w mediach.
Nagłaśniamy, oczywiście! Zwłaszcza, że jednorazowo pobiera się tylko 450 ml pełnej krwi, a pobranie trwa około 5-8 min. Niezależnie od tego, około 40-60 minut trwa wypełnienie ankiety, rejestracja, badania i wywiad lekarski.
Poszczególne składniki krwi można też oddać metodą aferezy, czyli uzyskiwania koncentratu płytek krwi, białych krwinek lub krwinek czerwonych poprzez odseparowanie ich z krwi pełnej.
Krew pełna może być pobierana maksymalnie 6 razy w roku od mężczyzn (w wieku 18-65 lat) i 4 razy w roku od kobiet (w wieku 18-60 lat), lecz – uwaga! – przerwa pomiędzy pobraniami musi być dłuższa niż 8 tygodni. Każda kropla oddanej krwi jest bezcenna: ratuje życie i zdrowie ludzkie, zaś szlachetność krwiodawców to gest najwyższej próby.
Warto dodać, że jeśli masz między 18 a 50 lat i spełniasz warunki zdrowotne – wyszczególnione na stronie rckik-warszawa.com.pl możesz także zostać dawcą szpiku, ratując od śmierci kogoś, kto nie ma innej szansy na życie i zdrowie. Można to zrobić tu, na ul. Saskiej 63/75, lub w jednym z dziesięciu Oddziałów Terenowych.