Nowe murale na terenie Rembertowa
Przez ostatnie miesiące w całej Polsce powstawały murale w ramach konkursu „MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO”. Każdy z nich obrazował dzieje oręża polskiego. We wtorek, 30 listopada odsłonięte zostały dwa kolejne na terenie Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie.
W uroczystościach wzięli udział: Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, władze dzielnicy Rembertów, twórcy malowideł, społeczność akademicka i zaproszeni goście.
– Dzisiejsza uroczystość jest niejako dopełnieniem obchodów 5-lecia Akademii. Nasza uczelnia z dumą kultywuje tradycje swoich poprzedniczek, w szczególności Wyższej Szkoły Wojennej. Wartości, do których się odwołujemy i zgodnie z którymi staramy się kształcić naszych wojskowych i cywilnych studentów, mają swoje źródło w czynach dowódców i sztabowców – wychowanków Wyższej Szkoły Wojennej – zaznaczył gen. bryg. dr Robert Kosowski.
Następnie przeczytany został list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.
Rembertów zyskał dwa nowe murale. Pierwszy z nich przedstawia postać generała dywizji Tadeusza Kutrzeby wśród oficerów. Umieszczenie Komendanta Wyższej Szkoły Wojennej w latach 1928-39 w centralnym miejscu to rodzaj uhonorowania wybitnego sztabowca II Rzeczypospolitej, dowódcy Armii „Poznań” w 1939 roku, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, wykładowcy.
Drugi mural to wskazanie zmian zachodzących w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jak również przemian w Akademii Sztuki Wojennej. Dzieło przestawia polską husarię, w której tle dostrzec można czołg Leopard 2A5 i Kołowy Transporter Opancerzony ROSOMAK.
Dwa murale na terenie Akademii Sztuki Wojennej to jedne z siedemdziesięciu dwóch grafik, które pojawiły się na terenie całego kraju w ramach konkursu „MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO”. /mk/
Źródło: https://www.wojsko-polskie.pl/
Fot. UD Rembertów