Park na Targówku będzie odnowiony
Władze Targówka zapytały mieszkańców, co sądzą o projekcie modernizacji Parku Bródnowskiego.
Konsultacje w sprawie modernizacji Parku Bródnowskiego trwały od grudnia, a pod koniec lutego odbyło się spotkanie podsumowujące.
– Nikt nie zamierza parku zabudowywać ani udostępniać terenu deweloperom. To ma być miejsce dla mieszkańców, służące ich wypoczynkowi i rekreacji w ciszy, spokoju i przy pewnego rodzaju unowocześnieniu tego parku, czyli zapomnieniu o tym, co było na początku lat 80. i wejściu w XXI wiek – podkreślił burmistrz Targówka Sławomir Antonik.
W ramach modernizacji zaproponowano remont zbiorników wodnych i nabrzeży, budowę fontanny posadzkowej dla dzieci, modernizację małego placu zabaw i górki saneczkowej, montaż poidełek, dodatkowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin, wymianę ławek, koszy i oświetlenia oraz montaż monitoringu. Te zmiany spotkały się z uznaniem mieszkańców.
Kilka elementów z przygotowanej koncepcji zagospodarowania już na wcześniejszym etapie konsultacji nie przypadło do gustu niektórym mieszkańcom. Protestowali przeciwko zbytniej zabudowie parku, chcąc, aby pozostał zielonym, cichym miejscem, sprzyjającym wypoczynkowi. Warszawiacy mieszkający na Targówku nie chcieli rewolucyjnych zmian w swoim parku, ale poprawy komfortu, funkcjonalności, jakości i estetyki.
W toku konsultacji uwzględniono niektóre uwagi mieszkańców. Tym samym m.in. tor rolkarski (projekt przekazano do ZDM, celem ujęcia w projekcie modernizacji ul. Kondratowicza) i miasteczko rowerowe zostaną przeniesione poza granicę parku. Uzupełnione zostaną też nasadzenia drzew, szczególnie w rejonie skrzyżowania ul. Kondratowicza i ul. Chodeckiej. Ponadto zrezygnowano z siłowni plenerowej. Zamiast proponowanych dwóch pawilonów w rejonie obecnego Przystanku Gofrowo powstanie jeden (kawiarnia/restauracja lub przestrzeń altanowo-wystawiennicza). Przy skrzyżowaniu ul. Kondratowicza i ul. Chodeckiej zaplanowano również budowę małego obiektu z toaletą.
Realizacja koncepcji odnowionego Parku Bródnowskiego rozpocznie się jeszcze w tym roku.
Warto wiedzieć: Park Bródnowski to „serce Targówka” oraz ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców. Powstał w latach 1976-1978 według projektu inżynier Stefanii Traczyńskiej na terenie dawnych ogrodów działkowych i obecnie zajmuje powierzchnię ponad 22 hektarów. Mieści się tam jedyny w Polsce Park Rzeźby.