Plan miejscowy dla osiedla Gocław Lotnisko
Od 6 lutego do 12 marca 2024 roku można zgłaszać uwagi do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Gocław Lotnisko. Podpowiadamy kto i jak może to uczynić.
Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego zbiera uwagi planu miejscowego dla osiedla Gocław Lotnisko. Dzięki temu przygotowany dokument określi, jak będzie mogła zostać urządzona okolica m.in. budowane nieruchomości, ulice, place czy urządzane parki i skwery.
Jakiego obszaru dotyczy plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Gocław Lotnisko?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na Pradze Południe dotyczy obszaru ok. 73 ha. Znajduje się w obrębie ulic: Abrahama, Umińskiego, Jugosłowiańskiej i J. Meissnera. Obecnie na przeważa tu zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna.
Wielorodzinne osiedle mieszkaniowe Gocław-Lotnisko wybudowano na terenie dawnego lotniska sportowego Aeroklubu Warszawskiego. Osiedle zaprojektował arch. Tadeusz Mrówczyński. Zgodnie z jego projektem najbliżej Wisły wybudowano domy najniższe, a w miarę poruszania się na północ zabudowa miała rosnąć. Nad kanałem Gocławskim zaprojektowano najwyższe budynki. Architektom chodziło o to, by w miarę możliwości jak największa liczba mieszkańców miała widok na Wisłę i Warszawę, a także, by patrzący na Gocław z lewobrzeżnej skarpy i z tras mostowych, widzieli osiedle w całej okazałości. Zespoły 9-, 11- i 13-kondygnacyjnych budynków o układzie heksagonalnym (sześciokątnym) są charakterystyczne dla Gocławia – zaznaczają miejscy urzędnicy.
W bezpośrednim sąsiedztwie planu znajduje się pętla autobusowa „Gocław”. Przez obszar planu projektowana jest stacja III linii metra, która ma się mieścić przy skrzyżowaniu ulic gen. Bora-Komorowskiego oraz gen. Fieldorfa „Nila” oraz linia tramwajowa.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
Z tekstem i rysunkiem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Gocław Lotnisko przestrzennego można zapoznać się w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego – Al. Jerozolimskie 44, poziom -1, wejście od Wydziału Obsługi Mieszkańców od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00.
O planie miejscowym będzie można również porozmawiać na dyżurach telefonicznych z projektantką planu w dwa poniedziałki: 5 i 19 lutego w godz. 13:00-16:00 pod numerem telefonu 22 325 81 08 oraz na dyżurze stacjonarnym we wtorek, 13 lutego w godz. 13:00-16:00 w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury (Pasaż Wiecha 4). We wtorek, 13 lutego odbędzie się również dyskusja online. Wszystkie osoby, które chciałby wziąć w niej udział muszą zgłosić się ten fakt na adres mailowy: dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl.
Uwagi do planu można zgłosić na kilka sposobów:
- mailowo na adres BAiPP@um.warszawa.pl,
- podczas dyskusji online,
- drogą pocztową na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Aleje Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa,
- osobiście w kancelarii głównej m.st. Warszawy, kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicy,
- możesz skorzystać z umieszczonego w e-PUAP formularza ogólnego lub skorzystać z formularza samej uwagi do projektu planu, który jest zamieszczony powyżej.
Wzór formularza znajduje się pod tym linkiem.
Uwagi do planu miejscowego dla osiedla Gocław Lotnisko może zgłosić każdy do 12 marca 2024 roku.
/MK/
Źródło/Fot. BAiPP