MARYWILSKA 44 Sp. z o.o. wyraża głębokie ubolewanie w związku z tragicznym pożarem, który miał miejsce w naszym Centrum Handlowym. To niewyobrażalna tragedia, która dotknęła nie tylko nas, ale przede wszystkim tysiące osób, które straciły swoje miejsca pracy, jedyne źródło utrzymania swoich rodzin, a niejednokrotnie dorobek całego życia. Zapewniamy, że podejmiemy wszelkie możliwe działania, aby przywrócić funkcjonowanie obiektu jak najszybciej.
Na miejscu nadal trwają prace służb, których celem jest ustalenie przyczyny pożaru. Obiekt jest zabezpieczony i zamknięty przez Państwową Straż Pożarną i Służby. Nasza współpraca z wszystkimi zaangażowanymi w proces instytucjami w tym zakresie jest pełna od pierwszych minut tragedii. Udzielamy wszelkiego potrzebnego wsparcia aby rzetelnie zbadać przyczyny i przebieg pożaru.
Naszym priorytetem w tej chwili jest jak najszybsze przystąpienie do odbudowy obiektu. Ten scenariusz możliwy jest do realizacji przy pełnym zaangażowaniu nie tylko Spółki, ale i wszelkich instytucji i organów administracji, w których gestii leżą kluczowe decyzje w procesie odbudowy.
Jesteśmy wdzięczni za wyrazy wsparcia i solidarności, jakie płyną do nas i naszych Najemców. Prosimy o dalsze wsparcie i zrozumienie w tym trudnym czasie.
Pożar CH Marywilska 44
Edit 13.05.2024 r. godz. 14.50
Marywilska 44 Sp. z o.o. wydała komunikat
12.05.2024 r.
Potężny pożar w CH Marywilska 44. Zgłoszenie do służb ratowniczych wpłynęło przed 4 rano. Ogień objął całą halę. Rozprzestrzenił się błyskawicznie. W akcji gaśniczej brało udział 50 zastępów straży i prawie 200 strażaków. W kulminacyjnym momencie w działaniach brało udział 78 pojazdów i 254 strażaków PSP i OSP, w tym również podchorążowie z Akademii Pożarniczej. Inne zastępy jednostek obrony chemicznej monitorowały i monitorują powietrze, atmosferę panującą dookoła obiektu – SGRChem prowadzi pomiary pyłu w atmosferze.
Ratownicy apelują o pozostanie w domach oraz o używanie maseczek. Wewnątrz hali pracuje robot Colossus (zdalnie sterowany pojazd do gaszenia pożarów), a także maszyna CBRNE służąca do wykrywania skażeń chemicznych.
Foto: Karolina Lebik
Foto: UD Białołęka
Foto od czytelnika. Widok z Bielan, godz. 8.30
Monitorujemy sytuację. Będziemy aktualizować informacje.
Godz. 9.00
Informacje od Urzędu Dzielnicy Białołęka:
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że w związku z pożarem hali centrum handlowego przy ul. Marywilskiej podejmuje wspólne działania z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Warszawie.
Na miejsce skierowano specjalny mobilny samochód (tzw. „chmura”), którego zadaniem jest bieżące monitorowanie rozprzestrzeniania zanieczyszczeń powietrza wokół miejsca pożaru. Zadanie to realizuje Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ.
Departament Monitoringu Środowiska GIOŚ analizuje aktualnie jakość powietrza na stacjach pomiarowych w Warszawie i województwa mazowieckiego.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie jest w bieżącym kontakcie ze wszystkim służbami pracującymi przy gaszeniu pożaru oraz pracującymi na miejscu.
W zależności od rozwoju sytuacji będą wdrażane dalsze działania.
“W związku z pożarem hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie informujemy, że stacje monitoringu jakości powietrza GIOŚ funkcjonujące w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska nie wykazały istotnego podwyższenia stężeń pyłu zwieszonego PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki i dwutlenku azotu w strefie oddychania (ok. 2 – 4 m. nad powierzchnią gruntu).
Jedynie na stacji w Warszawie przy ul. Tołstoja (stacja należąca do Urzędu m. st. Warszawa) znajdującej się w dzielnicy Bielany, ok 6,5 km na południowy zachód od pożaru, odnotowano wartości ok. dwukrotnie wyższe niż na okolicznych stacjach w tym okresie.
O godz. 06:00 stężenie pyłu zawieszonego PM10 wyniosło 55,8 µg/m3, pyłu zawieszonego PM2,5 48,1 µg/m3, jednak był to chwilowy wzrost. Obecnie (dane z godz. 09:00) wyniki na tej stacji są niskie i wynoszą: pył zawieszony PM10 17,9 µg/m3, pył zawieszony PM2,5 10,6 µg/m3.
Wynik ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska są na bieżąco publikowane na portalu Jakość Powietrza pod adresem i w aplikacji mobilnej Jakość Powietrza w Polsce.”
—
Co będzie dalej z CH Marywilska?
Foto: Karolina Lebik, UD Białołęka, od czytelnika