Profilaktyka i promocja zdrowia dzieci i młodzieży
„Zdrowy Uczeń” to warszawski program edukacyjny prowadzony w stołecznych placówkach oświatowych skierowany do dzieci i młodzieży uczących się w szkołach publicznych oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Program jest głównie realizowany przez pielęgniarki, możliwa jest także współpraca z lekarzami czy dietetykami.
Celem programu „Zdrowy Uczeń” jest zdobywanie przez uczniów wiedzy w zakresie profilaktyki zdrowia. Zakres tematyczny programu edukacyjnego opracowano w oparciu o Narodowy Program Zdrowia oraz na podstawie wytycznych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia).
W trosce o zdrowie warszawskich uczennic i uczniów, organizujemy w szkołach zajęcia edukacji zdrowotnej, podczas których specjaliści uczą jak prawidłowo się odżywiać, zapobiegać chorobom zakaźnym i dlaczego warto aktywnie spędzać czas. Prowadzimy badania przesiewowe słuchu, szczepimy nastolatki przeciw HPV, mamy specjalny cykl zajęć dla młodzieży na temat profilaktyki nadciśnienia tętniczego. Wszystkie te projekty są finansowane z miejskiego budżetu – wylicza Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską edukację i politykę zdrowotną.
Zakres tematyczny programu obejmuje:
- higienę i jej wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne (higiena jamy ustnej jako ważny czynnik zapobiegający próchnicy, czysta skóra-zdrowie i uroda, higiena intymna, higiena wzroku i słuchu jako ważne elementy percepcji, odpoczynek jako ważny element higieny),
- profilaktykę chorób zakaźnych (jak zapobiegać chorobom „brudnych rąk”, szczepienia ochronne i ich wpływ na zapobieganie chorobom, zapobieganie HBV, HCV, HIV/AIDS, SARS-CoV-2),
- zdrowe i racjonalne odżywianie (jak powinno wyglądać zdrowe i właściwe odżywianie, pierwsze i drugie śniadanie – rola pierwszych posiłków, czynniki wpływające na niewłaściwe odżywianie, skutki złego żywienia, higiena przygotowywania i spożywania posiłków i picia wody),
- pierwszą pomoc i unikanie zagrożeń (udzielanie pierwszej pomocy, bezpieczne korzystanie z kąpielisk, niebezpieczeństwo zabaw z petardami),
- choroby metaboliczne – cukrzyca (charakterystyka cukrzycy typu 1 oraz typu 2, niepokojące objawy mogące świadczyć o cukrzycy, czynniki ryzyka wystąpienia cukrzycy u dzieci i młodzieży wpływ aktywności fizycznej na regulację stężenia glukozy we krwi, wpływ prawidłowej diety na regulację stężenia glukozy we krwi),
- wczesne wykrywanie chorób nowotworowych („Piersi – uroda i zdrowie”, nauka samobadania piersi dla dziewcząt 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. „Zdrowe jądra” dla chłopców 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych).
Wykrywanie zaburzeń słuchu
Program polityki zdrowotnej to także wczesne wykrywanie zaburzeń słuchu. W latach 2023-2025 będzie przebadanych 75 tys. uczniów klas I oraz VIII szkół podstawowych. W badaniach przesiewowych wezmą udział te dzieci, których rodzice wyrażą na to zgodę.
W ramach programu odbędzie się jedno spotkanie o charakterze edukacyjno-informacyjnym, w trakcie którego dzieci zdobędą wiedzę z zakresu higieny słuchu, zwrócenia uwagi na unikanie głośnych dźwięków w trakcie korzystania ze słuchawek czy uczestniczenia w koncertach.
Szczepienia przeciw grypie dla najmłodszych
Stołeczny program profilaktyki zdrowotnej przewiduje również darmowe szczepienia przeciw grypie dla dzieci od 6. do 60. miesiąca życia. Dzieci można zaszczepić w przychodniach na terenie Warszawy.
Edukacja w zakresie nadciśnienia tętniczego
W ramach programu polityki zdrowotnej, młodzież pomiędzy 18. a 19. rokiem życia będzie objęta edukacją w zakresie nadciśnienia tętniczego. Na spotkaniach nastolatkowie dowiedzą się, jak uniknąć chorób układu krążenia i jaki ma z tym związek zdrowe odżywianie.
Bezpłatne szczepienia przeciw HPV
Dodatkowo dla dziewcząt oraz chłopców między 12. a 13. rokiem życia przewidziane są bezpłatne szczepienia przeciw HPV. Ze szczepienia dwoma dawkami mogą skorzystać dzieci mieszkające na terenie Warszawy. Obecna, finansowana przez m.st. Warszawa, edycja programu szczepień, która rozpoczęła się w styczniu br., potrwa do grudnia 2024 r.
Klasa w formie – forma w klasie
Od września 2023 r., pilotażowo w trzech dzielnicach (Wola, Śródmieście, Ursynów), zostanie uruchomiony program Klasa w formie – forma w klasie. Będzie to cykl spotkań dla dzieci z trzecich klas szkół podstawowych, w trakcie których dzieci poznają zasady zdrowego odżywiania oraz zdrowego stylu życia. W ramach programu rodzice będą mogli brać udział w warsztatach online. Według raportu WHO z 2022 r. co trzeci ośmiolatek w kraju ma nadwagę. Ogółem nadmierną masę ciała miało 36 proc. chłopców i 29 proc. dziewcząt.
Jak alarmują specjaliści, polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Aby promować zdrowe nawyki wśród najmłodszych, we wrześniu rozpoczynamy pilotażowy program „Klasa w formie – forma w klasie”. W 50 szkołach podstawowych na terenie Woli, Śródmieścia i Ursynowa, uczennice i uczniowie dowiedzą się co należy jeść, czego unikać i dlaczego warto się ruszać. Do czerwca 2024 roku na program przeznaczymy 600 tys. zł z budżetu miasta – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Więcej o programach zdrowotnych na stronie: https://zdrowie.um.warszawa.pl/profilaktyka-i-promocja-zdrowia
/om/
Źródło: UM
Foto otwierające: Rawpixel.com
Foto: Pixabay.com