Protokół zdawczo-odbiorczy licznika prądu – czym jest, jak wygląda i kiedy go potrzebujesz?
Protokół zdawczo-odbiorczy to dokument, który sporządza się w momencie przekazania innej osobie pewnych dóbr lub zakończenia świadczenia niektórych usług. Poświadcza wywiązanie się z umowy i stanowi podstawę rozliczenia. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby był stworzony zgodnie ze stanem faktycznym i zawierał informacje, które pozwolą bez problemu zidentyfikować strony, przedmiot i zakres rozliczenia. Szczególnym typem tego dokumentu jest protokół zdawczo-odbiorczy licznika prądu. Co trzeba o nim wiedzieć i jakie elementy zawiera? Sprawdź w artykule!
Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy licznika prądu i kiedy się go sporządza?
Protokół zdawczo-odbiorczy licznika prądu jest dokumentem sporządzanym przez strony umowy o świadczenie usług energetycznych lub przekazaniem praw do korzystania z tej umowy komuś innego. Sporządza się go najczęściej w sytuacji, kiedy z jakichś względów umowa klienta ze sprzedawcą prądu przestaje obowiązywać. Dotyczy to:
- wyprowadzki z dotychczasowego miejsca zamieszkania;
- wyboru innego sprzedawcy prądu;
- przepisania licznika na inną osobę, np. przy sprzedaży mieszkania;
- rezygnacji z poboru energii elektrycznej.
Protokół zdawczo-odbiorczy przygotowuje się również podczas wymiany licznika na nowy. Pamiętaj, że pracownik osoba reprezentująca sprzedawcę prądu nie może tego zrobić samodzielnie, tzn. bez Twojego udziału, nawet jeśli licznik prądu znajduje się poza mieszkaniem (np. na klatce schodowej). Tak sporządzony protokół nie ma mocy wiążącej i nie może być podstawą ewentualnych roszczeń finansowych.
Jak wygląda sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego w przypadku zdania licznika?
Procedura zdania licznika prądu wygląda inaczej w przypadku różnych sprzedawców. Każdy z nich stosuje różne procedury postępowania i warto się z nimi wcześniej zapoznać. W większości jednak proces ten wygląda podobnie i obejmuje kilka kroków:
- Zgłoszenie faktu rezygnacji z umowy. Najczęściej można to zrobić internetowo.
- Wypełnienie i wysłanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Również w tym przypadku istnieje możliwość wypełnienia tego kroku online.
- Weryfikacja zawartych w protokole informacji i podpisanie dokumentu przez zdającego (klienta) oraz przyjmującego (sprzedawcę prądu).
Jak widać, przekazanie licznika prądu powinno nastąpić w obecności pracownika firmy, która dostarcza Ci prąd – jest on wtedy reprezentantem jednej ze stron umowy. Na miejscu powinien on jeszcze raz sprawdzić dane użytkownika i wskazania licznika.
Warto jednak wiedzieć, że jest to niezbędne jedynie w sytuacji, kiedy umowa faktycznie przestaje obowiązywać, a sprzedawca nie będzie już pełnił usług pod wskazanym adresem. Pracownik firmy energetycznej nie musi być obecny przy sporządzaniu protokołu w przypadku cesji licznika, ponieważ nie jest jej stroną. Jeśli np. sprzedajesz mieszkanie i przepisujesz licznik na nowego właściciela, procedura ta dotyczy sprzedającego i kupującego. Wygląda wtedy następująco:
- Sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. Większość sprzedawców prądu udostępnia stosowne formularze na swojej stronie internetowej i raczej nie trzeba tworzyć dokumentu samodzielnie.
- Podpisanie dokumentu przez obie strony.
- Przesłanie protokołu do akceptacji sprzedawcy prądu.
Protokół zdawczo-odbiorczy licznika nie zawsze musi być przekazywany do sprzedawcy prądu. Przykładem takiej sytuacji jest rozliczenie zużycia energii z właścicielem mieszkania, które wynajmujesz. Jeśli najem dobiegł końca, można (a nawet należy!) spisać protokół, nawet jeśli licznik nigdy nie był przepisany na Ciebie. Na tej podstawie rozliczysz z wynajmującym rachunki tylko za okres, w którym faktycznie korzystałeś z energii i unikniesz ewentualnych roszczeń. Protokół nie ma jednak znaczenia dla faktycznego kształtu umowy ze sprzedawcą.
Jakie informacje powinien zawierać protokół zdawczo-odbiorczy licznika?
Tak samo, jak procedury zdania i przejęcia licznika, tak i sam wygląd formularza może różnić się od siebie w zależności od firmy energetycznej. Są to jednak kwestie czysto wizualne i w praktyce wszystkie protokoły zdawczo-odbiorcze licznika prądu zawierają poniższe elementy. Na formularzu powinny znaleźć się:
- dane osobowe i teleadresowe zdającego;
- lokalizacja licznika wraz z jego parametrami (np. numer seryjny);
- wskazania licznika na dzień przekazania;
- informacje na temat formy końcowego rozliczenia.
Większe różnice w wyglądzie protokołów zdawczo-odbiorczych pojawiają się, gdy dochodzi o cesji umowy. W takiej sytuacji osobny formularz musi wypełnić także osoba przejmująca licznik. W niektórych firmach wystarczy tylko wpisać dane nowego klienta, w innych – możliwe jest także określenie parametrów nowej umowy. Przykładowo protokół zdawczo-odbiorczy E.ON Polska zawiera rubryki takie jak: wybór grupy taryfowej, czas trwania umowy, aktywacja indywidualnego konta klienta w serwisie internetowym czy wskazanie rezerwowego sprzedawcy prądu.
Proces zdania licznika prądu nie jest zbyt skomplikowany, tym bardziej że protokołu nie trzeba tworzyć samodzielnie, a większość sprzedawców szczegółowo wyjaśnia jak wypełnić właściwy formularz. Mimo to warto zachować ostrożność – informacje widniejące w protokole mają bezpośredni wpływ na Twoje zobowiązania finansowe. Nie powinno być tu miejsca na pomyłki!
Artykuł sponsorowany
Foto: E.ON Polska