Siedem planów miejscowych uchwalonych!
Radni miasta stołecznego Warszawy uchwalili siedem miejskich planów zagospodarowania przestrzennego. Aż pięć z nich dotyczy prawobrzeżnej Warszawy. Dzięki dokumentom będą ochroniona nie tylko znajdująca się na na tych terenach zieleń, ale również lokalna zabudowa.
– Warszawa bardzo dynamicznie się rozwija. Ale ten rozwój musi odbywać się w sposób zaplanowany. Cieszę się, że udało się nam zakończyć pracę nad planami dla obszarów, które są ważne dla miasta i lokalnych społeczności – mówi Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.
Większość pozwoleń na inwestycje wydawanych jest w Warszawie na podstawie planów miejscowych. Regulacje w nich zapisane zapewniają bardziej zrównoważony rozwój stolicy. Dzięki planom mieszkańcy wiedzą, gdzie na terenie ich dzielnicy może powstać przedszkole, szkoła czy skwer, ale też np. gdzie przewidywana jest rozbudowa dróg.
Które tereny objęte zostały miejskim planem zagospodarowania przestrzennego? Pięć z nich dotyczą obszarów mieszczących się po prawej stronie Wisły. Są to plany:
– Zakola Wawerskiego;
– rejonu ul. Kadetów;
– Michałowa i Szmulowizny w rejonie ul. Objazdowej;
– rejonu ul. Podskarbińskiej;
– rejonu Kamionka.
Ponadto Rada miasta stołecznego Warszawy uchwaliła plan obszaru Gołąbki (Ursus) oraz obszaru Jelonki część II – rejon Osiedla Przyjaźń.
– Łącznie w 2022 roku uchwalonych zostało 21 planów miejscowych o powierzchni ponad 1000 hektarów. To bardzo różnorodne tereny i wyzwania, które regulujemy planistycznie, by Warszawa rozwijała się zdrowo i pięknie – mówi dr inż. Ewa Janczar, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy.
To jednak nie koniec dobrych informacji.
– W Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego m.st Warszawy dobiegają końca prace projektowe nad nowym Studium Warszawy. To konstytucja przestrzenna miasta, która wyznacza kierunki jego rozwoju do 2050 roku. Wyłożenie projektu nowego Studium do publicznego wglądu planowane jest na pierwszy kwartał 2023 roku – przekazują przedstawiciele stołecznego Ratusza.
Studium jest podstawą dla wszystkich miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
/MK/
Źródło/Fot.: własne, UM