To warto przeczytać: “Poli Raksy twarz”
„Poli Raksy twarz” – taki tytuł nosi książka wydana przez wydawnictwo Czarne poświęcona gwieździe polskiego filmu i telewizji oraz dziennikarce i projektantce mody – Poli Raksie (w latach 70., 80. i 90. ubiegłego wieku także mieszkance Pragi Południe). Autorem napisanej z reportersko-detektywistycznym nerwem książki jest Krzysztof Tomasik, znany pisarz, zajmujący się tematyką polskiego kina, historią mniejszości seksualnych i pop-kulturą czasów PRL-u oraz Polski czasów transformacji.
Książka wymagała podejścia detektywistycznego, jako że Pola Raksa w 2002 roku całkowicie wycofała się z życia publicznego; od tego czasu odmawia rozmów i wywiadów. Powstała więc pozycja, której autor musiał oprzeć się wyłącznie na materiałach dziennikarskich i rozmowach z tymi, którzy Raksę znali i pamiętali. „Poli Raksy twarz” to interesująca i wnikliwa analiza fenomenu, którym była i wciąż jest Raksa. „Była” – bo obraz jej twórczej działalności, bogatej i interesującej, sprowadzony został w powszechnej świadomości do roli Marusi z „Czterech pancernych i psa”, serialu sprzed ponad pół wieku. „Jest” – bo próżno szukać w dziejach polskiego kina drugiej aktorki, która tak zdecydowanie przeszłaby z pozycji osoby publicznej do statusu osoby całkowicie prywatnej i tak konsekwentnie owego statusu broniła.
Książka Krzysztofa Tomasika to pozycja obowiązkowa dla miłośników polskiego filmu oraz dla tych, których interesuje kultura czasów PRL-u i pierwszych lat po przełomie 1989 roku.
Rafał Dajbor