Tu historia łączy się z nowoczesnością
1 marca br. obchodziliśmy setne urodziny tramwajowej Zajezdni Praga zlokalizowanej przy przy ul. Kawęczyńskiej. Budowa Zajezdni Praga rozpoczęła się w lipcu 1923 r., a pierwszy tramwaj z tej zajezdni wyjechał na ulice stolicy 1 marca 1925 r. Zajezdnia została przystosowana do obsługi 212 tramwajów.
Na początku istnienia zajezdni obiekt był nieprzelotowy, tzn. że zarówno wjazd, jak i wyjazd odbywały się po tej samej stronie budynku. Zajezdnia stała się przelotową po przebudowie w latach 1928-1929 . W roku 1929 na jej terenie powstała także pierwsza podstacja trakcyjna zasilana z sieci miejskiej.
Na terenie Zajezdni Praga znajduje się m.in. zabytkowy dzwon wykonany z pocisku, który został zrzucony na teren zajezdni przez Niemców podczas II wojny światowej oraz figura św. Krzysztofa – patrona kierowców. Jest tu także schron, wybudowany razem z całym obiektem.
Przy zajezdni, przy ul. Kawęczyńskiej 16, w roku 1926, wybudowano też kamienicę administracyjno-mieszkalną. Dawniej na parterze znajdowały się kasy przedsiębiorstwa Tramwajów Warszawskich, a z mieszkań korzystali pracownicy. W chwili powstania była to najnowocześniejsza kamienica w Warszawie. W 1925 r. w budynku była doprowadzona ciepła woda, elektryczność, kanalizacja oraz ogrzewanie.
W roku 2007, zarówno hala postojowa, jak i budynek zostały wpisane do rejestru zabytków.
– Zajezdnia Praga to nie tylko miejsce postojowe dla tramwajów – to serce praskiej komunikacji, które od 100 lat bije dla mieszkańców Warszawy. – Przez dekady zajezdnia była świadkiem rozwoju miasta, zmian technologicznych i codziennej pracy tysięcy motorniczych, mechaników i pracowników zaplecza technicznego – piszą na swoich stronach Tramwaje Warszawskie
Z okazji 100-lecia istnienia Zajezdni Praga, Tramwaje Warszawskie zapraszają do wspólnego świętowania i zwiedzania podczas Nocy Muzeów.
Ciąg dalszy pod zdjęciem
Podczas okupacji na terenie zajezdni pracownicy prowadzili działalność konspiracyjną, a z tramwajów, podczas Powstania Warszawskiego, były budowane barykady. Podczas wycofywania się Niemców z Warszawy w 1944 r. hala zajezdni została zaminowana i wysadzona w powietrze, co doprowadziło do zniszczenia 120 wagonów tramwajowych. Od 14 września 1944 r. zajezdnia była odgruzowywana i odbudowywana. Po wyzwoleniu Pragi rozpoczęto odbudowę zajezdni. Pierwszy powojenny tramwaj wyjechał na warszawskie ulice w czerwcu 1945 r. – była to linia 1 przejeżdżająca trasą Kawęczyńska – Wiatraczna. 2 lutego 2007 r. Zajezdnię Tramwajową R-2 Praga wpisano do rejestru zabytków. |
Pierwszy tramwaj elektryczny wyjechał na warszawskie ulice 26 marca 1908 r. i przejechał trasą nowo otwartej linii 3 (przez Miodową, Krakowskie Przedmieście, Królewską, Marszałkowską do pl. Unii Lubelskiej.
- Na zwieńczeniu budynku zajezdni, od samego początku znajduje się kartusz herbowy z gryfami i warszawską syrenką, która w niedługim czasie będzie poddana renowacji.
- Przed II wojną światową zajezdnia była największą w Warszawie. Obecnie jest najmniejszą.
- Zajezdnia Praga jest bohaterką literacką – w budynku transformatowni rozgrywa się początek powieści „Elektryczne perły” Konrada Tomasza Lewandowskiego, gdzie dochodzi do tajemniczego zabójstwa.
/MaG/
Foto: otwierające i przystanek tramwajów miejskich – UD Praga-Północ, pozostałe – Tramwaje Warszawskie
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje