Warszawa na rowerach
Fot. ZDM
Końcówka roku, więc czas podsumowań. Jako jedno z pierwszych pojawiło się dotyczące rowerów. Okazuje się, że coraz chętniej korzystamy z coraz większej liczby ścieżek rowerowych. Są kolejne rekordy.
W Warszawie mamy już 570 km infrastruktury rowerowej (aż 200 km wybudowano lub przeszło remont w ciągu ostatnich 4 lat). Tylko w tym roku powstało ponad 50 km nowych ścieżek rowerowych, w trakcie budowy jest kolejne 70. W trakcie kolejnego sezonu będziemy mogli korzystać m.in. ze ścieżek na ul. Żołnierskiej, Połczyńskiej czy Towarowej.
– Na Targówku, na ul. Łodygowej, pracuje Zakład Miejskich Inwestycji Drogowych – stołeczna jednostka odpowiedzialna za prowadzenie dużych projektów związanych z budową ulic. Takie inwestycje również mocno przyczyniają się do rozwoju rowerowej Warszawy. W ramach kompleksowej przebudowy dróg zawsze powstaje też nowa infrastruktura rowerowa. Dzięki ZMID w 2018 r. do użytku zostały oddane drogi dla rowerów wzdłuż ul. Lazurowej i Gandhi, a w budowie są kolejne – m.in. na Łodygowej, Lesznie czy Głębockiej – informuje Miasto.
Trasy rowerowe powstają też na terenach rekreacyjnych. Na prawej stronie Wisły rowerzyści mogą jeździć po Nadwiślańskiej Ścieżce Rekreacyjnej, która w tym roku została przedłużona o 3 km.
Wzrasta spójność sieci tras. Oddanie do użytku drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Wiertniczej pozwoliło domknąć ostatni brakujący fragment korytarza północ-południe o długości 24 kilometrów. Trasa ma swój początek za mostem Skłodowskiej-Curie, a kończy się na wysokości Powsina.
Coraz chętniej korzystamy z rowerów. Według szacunków Urzędu Miasta w sezonie letnim już blisko 7% wszystkich podróży niepieszych w Warszawie odbywa się właśnie na rowerze. Porównując I półrocze 2018 r. do analogicznego okresu roku 2017 ruch rowerowy w stolicy wzrósł o ponad 25%.
Rekordy bije też Veturilo. W tym sezonie wypożyczaliśmy miejskie rowery ponad 6,4 miliona razy!
W sumie dostępnych jest ponad 370 stacji i ponad 5300 rowerów, w tym rowery elektryczne, tandemy i rowery dziecięce.
Najpopularniejsze stacje Veturilo w 2018 r. to:
- Metro Centrum Nauki Kopernik
- Arkadia
- Plac Wileński
- al. Niepodległości – Batorego
- Port Czerniakowski
Najpopularniejszymi trasami Veturilo w 2018 r. były:
- Niepodległości – Batorego do Stefana Banacha – UW
- Stefana Banacha – UW do al. Niepodległości – Batorego
- Dewajtis – UKSW do Marymoncka – Dewajtis
- Jastrzębowskiego – SGGW 1 do Metro Ursynów I
- Marymoncka – Dewajtis do Dewajtis – UKSW