Warszawa w roli głównej
Warszawa prawie codziennie zmienia się w plan filmowy, w zeszłym roku producenci filmowi aż 574 razy występowali do stołecznych władz o zezwolenia na realizację zdjęć. W sumie przełożyło się to na 995 dni zdjęciowych. Swoje dzieła realizowali w stolicy zarówno uznani twórcy polskiego kina jak Xawery Żuławski, czy twórcy zagraniczni np. Jesse Eisenberg i Burhan Qurbani.
Rok temu w styczniu, pod Warszawą ruszyły zdjęcia do historycznej produkcji „Powstaniec 1963” w reżyserii Tadeusza Syki, opowiadającej o postaci ks. Stanisława Brzóski – bohatera Powstania Styczniowego. Produkcja, w której obsadzie obok grającego główną rolę Sebastiana Fabijańskiego znalazły się legendy polskiego kina – Olgierd Łukaszewicz i Daniel Olbrychski, trwała blisko sześć miesięcy. Filmowcy realizowali zdjęcia m.in. w Twierdzy Modlin oraz w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Premiera filmu odbyła się w styczniu 2024 roku w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
W ostatnim kwartale 2023 roku Warszawa stała się również tłem „Kuleja” Xawerego Żuławskiego – biograficznej opowieści o legendzie polskiego złotego medalisty olimpijskiego. Bokserskie pojedynki nakręcono co prawda w Łodzi, jednak opowieść dotyczy Warszawy lat 60. Twórcy starali się odtworzyć ówczesne realia stolicy i choć dawna bokserska Hala Gwardii przy placu Żelaznej Bramy straciła swoją sportową funkcję, to jej otoczenie posłużyło za scenografię. Ekipa „Kuleja” pracowała także w otoczeniu starych praskich kamienic oraz na Ochocie (okolice Szpitala Dzieciątka Jezus na ul. Lindleya). Sceny Balu Mistrzów Sportu nakręcono natomiast w Pałacu Kultury i Nauki.
W lipcu w Warszawie padł również pierwszy klaps na planie obyczajowej komedii Macieja Ziębickiego „Baśka”. Zdjęcia realizowane były m.in. w Forcie Mokotowskim oraz przy ul. Zgoda.
Przez całe wakacje trwały prace na planie młodzieżowej komedii „Piep*zyć Mickiewicza” w reżyserii S. Bustamante-Drozdek. To opowieść o wyrzuconym z uczelni pisarzu i wykładowcy Janie Sienkiewiczu (Dawid Ogrodnik), który znajduje zatrudnienie w warszawskim Liceum im. Stanisława Barei. Zdjęcia do filmu realizowane były m.in. przy ul. Karowej, na plaży Poniatówce, na Pradze oraz w Falenicy.
Od sierpnia do grudnia trwały zdjęcia do „Drogi do domu” Ewy Stankiewicz. To kosztująca 19 mln złotych produkcja opowiadająca losy polskiej dyrygentki, która w 1939 roku zostaje wywieziona przez Sowietów na Syberię. W Warszawie powstała znaczna część zdjęć kręconych w halach WFDiF przy Chełmskiej i w Narodowym Instytucie im. Fryderyka Chopina na Tamce.
W połowie sierpnia weszła także na plan ekipa „Baby Boom czyli Kogel Mogel 5”. Zdjęcia do kolejnego rozdziału komediowej serii realizowane były przy Rynku Nowego Miasta i Krakowskim Przedmieściu, a także w Łomiankach, Konstancinie-Jeziornej, Józefowie i Otwocku.
Warszawska zagranica
„A Real Pain”, wyreżyserowany przez popularnego aktora Jessego Eisenberga – znanego z głównej roli w m.in. „Social Network” – to opowieść o dwójce skłóconych kuzynów, którzy na nowo próbują się do siebie zbliżyć wyruszając w podróż do Polski śladami swojej, ocalałej z Holokaustu, babci. W Warszawie ekipa realizowała zdjęcia m.in. przy Pomniku Powstania Warszawskiego i Pomniku Bohaterów Getta. Film jest koprodukcją Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego.
Na przełomie sierpnia i września w Warszawie zdjęcia do swojego nowego filmu „No beast so fierce” realizował niemiecki reżyser afgańskiego pochodzenia Burhan Qurbani. Autor nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie obrazu „Berlin Alexanderplatz” tym razem opowiada inspirowaną „Ryszardem III” Szekspira historię kobiety robiącej karierę w świecie arabskich gangów.
Zadebiutować w Warszawie
Wiosną w Warszawie realizowane były zdjęcia do fabularnego debiutu Dominiki Montean-Pańków „Skrzyżowanie”. Lokacja domu głównego bohatera znalazła się w Wawrze. Ponadto twórcy „Skrzyżowania” realizowali zdjęcia w kościele Franciszkanów na Mokotowie, kościele oo. Bernardynów na Sadybie oraz w Trema Cafe, na Politechnice Warszawskiej, w Sądzie Okręgowym przy Al. Solidarności i w Szpitalu Rehabilitacyjnym „Uzdrowisko” w Konstancinie-Jeziornie.
W lutym padł pierwszy klaps na planie produkowanego przez Studio Munka „Horror Story” – pełnometrażowego debiutu Adriana Apanela. Tłem dla fabuły filmu był nowoczesny kompleks Warsaw Spire przy Placu Europejskim oraz biurowce przy rondzie ONZ i rondzie Daszyńskiego. W filmie znalazły się także ujęcia nakręcone w klubie jazzowym Jasmine, barze Harenda, w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym KZRS “Samopomoc Chłopska” przy ul. Odrębnej oraz w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego przy ul. Chocimskiej.
W listopadzie na plan w Warszawie weszła także ekipa kolejnego debiutu ze Studia Munka – „Czekając na Barbarzyńców” Michała Ciechomskiego. Za tło historii posłużyły m.in. Dom Słowa Polskiego, opuszczone osiedle Bakalarska, klub muzyczny „Lustra”, Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezusa na Lindleya oraz Centrum Szkoleniowo Konferencyjne w Wawrze.
Warszawa gra w serialach
Jeszcze pod koniec 2022 roku padł pierwszy klaps na planie serialu „Forst”, który dla Netflixa reżyserował Daniel Jaroszek. To oparta na prozie Remigusza Mroza opowieść o tytułowym komisarzu (w tej roli Borys Szyc) prowadzącym w Tatrach śledztwo w sprawie tajemniczych morderstw. Główny plan zdjęciowy miał miejsce na Podhalu, ale część zdjęć zrealizowano w Warszawie m.in. w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus na ul. Lindleya.
Początek roku 2023 był także kontynuacją zdjęć do „RAFI”. Serial w reżyserii Bartka Prokopowicza jest historią Rafała Nowaka (Paweł Domagała) – klasycznego lekkoducha, który pewnego dnia zostaje potrącony przez samochód. Zdjęcia do serialu były realizowane na terenie Warszawy – w Śródmieściu, na Starym Mieście, Placu Pięciu Rogów oraz na Pradze Południe.
W 2023 roku na planie spotykała się ekipa serialu TVN „Skazana”. Choć akcja serialu rozgrywa się w zakładzie karnym w Zabrzu, główna lokacja to teren dawnego szpitala przy ul. Działdowskiej na Woli, który odgrywa rolę filmowego więzienia. Zdjęcia realizowane były także m.in. w budynku UNITRA przy ul. Nowogrodzkiej, pubie „Gruba Kaśka” przy al. Solidarności, Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu, na ul. Hożej w Śródmieściu oraz na ul. Stalowej na Pradze.
Warszawa była też scenerią serialu Canal+ „Kiedy ślub” w reżyserii Piotra Domalewskiego i Łukasza Ostalskiego. Bohaterowie filmu mieszkają w pobliżu placu Konstytucji, a znaczną część zdjęć realizowano w centrum Warszawy.
Od sierpnia do października trwały prace na planie serialu „Będziemy mieszkać razem”, opowiadającego o przyjęciu przez Polskę fali wojennych uchodźców z Ukrainy. Zdjęcia realizowano m.in. dworcu kolejowym Warszawa Śródmieście i dworcu kolejowym w Otwocku, na warszawskim Nowym Mieście i na Mariensztacie, a także w obiektach FSO Żerań.
Autor: UM
Foto: Pixabay
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje