#WspieramKulture
Kryzys uderza w sektor kultury, w tym mocno w branżę teatralną. Wiele instytucji wychodzi naprzeciw problemowi i rusza z akcjami pomocy dla artystów i pracowników polskich scen. Warszawa również wspiera ludzi kultury i zachęca mieszkańców do włączania się w te inicjatywy.
W dobie obecnego kryzysu, spowodowanego zamknięciem placówek kultury, odwołaniem wydarzeń i wstrzymaniem realizacji projektów, branża teatralna boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Warto pamiętać, że teatr to nie tylko aktorzy i reżyserzy, ale również ludzie, bez których żaden spektakl nie mógłby powstać. Są to realizatorzy, dźwiękowcy, dramaturdzy, scenografowie, inspicjenci, obsługa techniczna i wiele innych osób, pracujących przy tworzeniu przedstawienia teatralnego.
Odwołane spektakle to brak wpływu z biletów, dlatego liczne instytucje ruszyły ze zbiórkami i akcjami wsparcia dla teatrów i innych placówek kultury.
#WspieramKulture
Portal ewejsciowki.pl, który od ponad 6 lat tworzy wspólnotę zarówno instytucji kulturalnych, jak i miłośników „kultury wysokiej”, we współpracy z portalem biletomat.pl, ruszył z ogólnopolską akcją #WspieramKulture. Akcja składa się z czterech działań, w które może włączyć się każdy, aby wesprzeć swoich ulubionych twórców:
- „Trzymam bilet”
Jeśli posiadasz już bilet na wydarzenie kulturalne, które jednak się nie odbędzie, nie musisz go zwracać. Możesz przebukować bilet na inny termin lub wymienić go na bilet otwarty.
- „Kupuję bilety”
Zarezerwuj bilet na nadchodzące wydarzenie jako znak solidarności z artystami, twórcami i wszystkimi osobami zaangażowanymi w proces tworzenia kultury.
- „Podaruj kulturę”
Wiele podmiotów posiada w swoich ofertach voucher, będący biletem otwartym na dowolne wydarzenie. Kupując go swoim bliskim, możesz wesprzeć wybraną instytucję kultury.
- „Płacę, ile chcę”
Na portalu ewejsciowki.pl znajdują się darmowe spektakle transmitowane on-line, z możliwością przekazania wsparcia finansowego danej instytucji w modelu “Pay as you want”. Tak zwane „cegiełki” to taryfy o wysokości np. 1, 2, 5, 10 czy 20 zł. Do widza należy decyzja czy ogląda spektakl za darmo, czy też zechce wesprzeć daną instytucję małą kwotą. Wpłata nie jest obowiązkowa – link do spektaklu jest ogólnodostępny i zazwyczaj publikowany np. na profilu teatru na Facebooku.
Wiele warszawskich teatrów dołączyło do akcji udostępniania darmowych transmisji z możliwością wpłacenia „cegiełki”. Są to m.in.:
- TR Warszawa,
- Teatr Współczesny,
- Teatr Syrena,
- Teatr Soho,
- Teatr Ochoty,
- STUDIO Teatrgaleria,
- Klub Komediowy,
- Scena Perspektywa,
- Resort Komedii,
- Teatr Ateneum.
Wszystkie wydarzenia dostępne w modelu dobrowolnych wpłat znajdują się na portalu ewejsciowki.pl. Każdego dnia lista wydłuża się o kolejne interesujące pozycje.
Bieżące informacje, dotyczące akcji #WspieramKulture oraz repertuaru poszczególnych teatrów, które zaangażowały się w tę inicjatywę, znajdują się również na stronie Weź Mnie. Do Teatru na Facebooku.
Działania stołecznych teatrów
Warszawskie teatry podejmują również indywidualne działania, przypominając swoim widzom o różnych możliwościach wsparcia finansowego.
- Teatr Syrena uruchomił możliwość zakupu „cegiełek” na rzecz teatru.
- Teatr Roma organizuje akcję „Zostań honorowym widzem Teatru Roma”, umożliwiając swoim widzom zakup m.in. imiennej tabliczki na wybranym fotelu czy we foyer teatru, zaproszeń na pierwsze przedpremierowe pokazy nowych tytułów czy ozdobnego Certyfikatu Honorowego Widza Teatru.
- Teatr Dramatyczny w ramach akcji #ZmienTerminNieOdwoluj zachęca widzów do zmiany biletu na inny, dowolny termin.
- Teatr Rampa oferuje ratunkowy Otwarty Bilet Podarunkowy. Jest to bilet dla 2 osób, który jest ważny do maja 2021 roku i można go wykorzystać na dowolny spektakl.
- Teatr WARSawy prosi o wsparcie pod hasłem „Wrócimy z jeszcze większą mocą!”, oferując Bilety Wsparcia.
Warszawski pakiet wsparcia dla ludzi kultury
Warszawa to miasto, które od lat inwestuje w kulturę. To tutaj jest najwięcej teatrów i duża liczba aktywnie działających organizacji pozarządowych. Stolica przyciąga artystów. Tu najbardziej prężnie działa rynek sektora filmowego, odbywa się duża liczba festiwali i inicjatyw oddolnych.
Ze względu na sytuację epidemiczną wszyscy musimy dostosować się do nowej rzeczywistości. Kultura to przecież często interakcja z drugim człowiekiem, wspólne uczestnictwo, bezpośredni kontakt pomiędzy odbiorcą a artystą. Jednak względy bezpieczeństwa i nowe obostrzenia to wykluczają. Zamknięte placówki, odwołane wydarzenia i wstrzymane produkcje uniemożliwiają realizację projektów, zadań i wywiązywanie się z kosztorysów oraz przyjętych planów. Dlatego w tym czasie, trudnym dla instytucji kultury i organizacji pozarządowych, dla niezależnych artystów i animatorów, działających w zakresie kultury, Warszawa – pomimo trudnej sytuacji budżetowej i kroczącego kryzysu – przygotowała szereg działań wspierających.
Zostań w domu z kulturą
Warszawskie instytucje kultury szybko zareagowały na ograniczenia w dostępie do wydarzeń ze względu na rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Liczne placówki udostępniają wybrane projekty on-line i umożliwiają mieszkańcom stały kontakt z kulturą, bez konieczności wychodzenia z domu.
Co istotne, lista projektów wydłuża się każdego dnia, dlatego zachęcamy do odwiedzania strony www.kulturalna.warszawa.pl oraz Facebooka, gdzie na bieżąco aktualizowane są informacje z warszawskiego, wirtualnego świata kultury. /um/