Zabytek będzie dostępny
Wielokrotnie pisaliśmy o jedynym w Warszawie niedostępnym zabytku, czyli cmentarzu cholerycznym. Dla miłośników historii miasta mamy dobrą wiadomość: cmentarz będzie dostępny dla zwiedzających. Wprawdzie dopiero w 2019 roku, ale dobre i to.
Wiemy już, że miasto dogadało się z PKP i jak zapewniają władze spółki i władze dzielnicy, wejście na cmentarz będzie możliwe już pod koniec 2019 roku.
– W 2019 roku planujemy rozpocząć przebudowę linii kolejowej biegnącej wzdłuż ulicy Starzyńskiego – poinformował Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – W ramach tych prac ma zostać wybudowane na wysokości ulicy Namysłowskiej przejście pieszo-rowerowe o wymiarach 3,5 m wysokości i ok. 5 m szerokości. Takie rozwiązanie umożliwi swobodne i bezpieczne dojście do cmentarza cholerycznego mieszczącego się pomiędzy trzema liniami kolejowymi. Obecnie trwa postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy prac. Same prace na linii oraz przy budowie przejścia planujemy zakończyć w 2019 roku.
Miasto oraz Dzielnica Praga Północ deklarują przejęcie co najmniej terenu mogiły i dojścia (od przejścia pod torami) oraz wygrodzenia przejętego terenu.
Na razie na teren cmentarza można dostać się nielegalnie, ryzykując życiem lub mandatem, gdyż umiejscowiony jest między trzema torami i brak do niego legalnego dojścia.
Cmentarz widoczny jest z okien pociągów jadących w stronę Gdańska. Jest odgrodzony płotem. Na pomniku znajduje się inskrypcja „Tu spoczywają szczątki 478 ofiar zarazy cholerycznej z lat 1872–1873 zebrane pod wspólną mogiłą po zniszczeniu cmentarza cholerycznego podczas budowy węzła kolejowego w 1908 roku”. MKP