„Zadania do odrobienia” – druga edycja bezpłatnej konferencji edukacyjnej
14 kwietnia w Kulturotece Falenica fraza „prace domowe” będzie odmieniania przez wszystkie przypadki, bynajmniej nie z powodu zajęć z języka polskiego, a nowego rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tego dnia odbędzie się druga już konferencja w ramach cyklu Szkoła-Dziecko-Rodzic, organizowana przez Fundację na Rzecz Wielkich Historii, Muzeum z Klasą i Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy.
Cykl wydarzeń poświęconych najważniejszym zagadnieniom dotyczącym nauczania oraz rozwoju dzieci i młodzieży został zainaugurowany w listopadzie 2023 roku. Podczas jesiennej konferencji omawiano kwestię dialogu między domem a szkołą, oczekiwań obu stron, ale też partnerstwa. Okazała się tak dużym sukcesem, że od razu zapadła decyzja o organizacji kolejnej.
System polskiej edukacji mierzy się z tak wieloma wyzwaniami, że byliśmy pewni, że tematów nam nie zabraknie. Tym razem skupiamy się na zagadnieniu prac domowych, które wywołuje gorące dyskusje, a jednocześnie zasługuje na chłodną, profesjonalną analizę – mówi Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na Rzecz Wielkich Historii, która jest jednym z organizatorów konferencji.
Dyrektorem programowym wydarzenia jest – podobnie jak w poprzedniej edycji – Aleksander Pawlicki, wykładowca Szkoły Edukacji PAFW i UW. Jako pierwszy zaplanowano wykład Bernadetty Czerkawskiej, ekspertki Zespołu Badań i Analiz Edukacyjnych z Instytutu Badań Edukacyjnych, która zaprezentuje wyniki badań dotyczących prac domowych i ich efektywności edukacyjnej, zawarte w raporcie przygotowanym przez IBE. Kolejnym punktem programu będzie wystąpienie gościa specjalnego, a po nim panel dyskusyjny „Jak zadawać z sensem? Jak odrabiać z sensem?”. Wezmą w nim udział: wspomniany już Aleksander Pawlicki jako prowadzący, ponadto Magdalena Jurewicz – socjolożka, trenerka, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie, Paweł Głowacki – współtwórca warszawskiego Liceum Ogólnokształcącego Johna A. Stevensona oraz Jacek Staniszewski – dyrektor i nauczyciel historii w szkole DobraTu.
Intencją organizatorów jest przedstawienie tematu prac domowych w sposób merytoryczny i wielowymiarowy, do czego niezbędne jest wsłuchanie się w głosy wszystkich stron procesu edukacyjnego. Dlatego trzeci blok konferencji przyjmie formę sesji warsztatowych pod hasłem „Jakich prac domowych potrzebujemy? Rekomendacje na przyszły rok”.
Chcemy, aby „Zadania do odrobienia” stały się platformą wymiany opinii, ale także dostarczyły konkretnych rozwiązań wszystkim, którzy są zainteresowani tematem. Cieszymy się, że w naszej dzielnicy po raz kolejny odbędzie się wydarzenie, które dla nauczycieli, dyrektorów szkół czy rodziców będzie szansą na podniesienie kompetencji, uzyskanie solidnej dawki wiedzy i praktycznych wskazówek – i to zupełnie bezpłatnie – mówi Norbert Szczepański, burmistrz warszawskiej dzielnicy Wawer.
Konferencja „Zadania do odrobienia” odbędzie się w niedzielę 14 kwietnia w Kulturotece Falenica (ul. Walcownicza 4/6), start zaplanowano na godzinę 11:00 (rozpoczęcie rejestracji – pół godziny wcześniej). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy przez stronę www. Agenda, informacje o prelegentach i formularz rejestracyjny znajdują się pod adresem https://konferencja.muzeumzklasa.pl/
Organizatorami konferencji są ponownie Fundacja na rzecz Wielkich Historii, Muzeum z Klasą i Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy, a partnerami Biblioteka Publiczna w dzielnicy Wawer m.st. Warszawy i Wawerskie Centrum Kultury.
Autor: Fundacja na Rzecz Wielkich Historii
Foto: Fundacja na Rzecz Wielkich Historii
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje