Zbiórki krwi na Białołęce i w Rembertowie
W najbliższych dniach będzie można wziąć udział w mobilnych zbiórkach krwi. Już w najbliższą sobotę najcenniejszym darem życia będzie można podzielić się przy Galerii Północnej, w poniedziałek natomiast pod Urzędem Dzielnicy Rembertów.
Oddaj krew na Białołęce…
W nowym roku Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Białokrewka kontynuuje comiesięczne mobilne zbiórki krwi. Tym razem organizowana jest akcja poboru krwi wyjątkowo w drugą sobotę miesiąca. Wszystkie osoby, które będą chciały podzielić się najcenniejszym płynem będą mogły to zrobić w mobilnym punkcie na parkingu pod Galerią Północną od strony Traktu Nadwiślańskiego 13 stycznia w godzinach 10:00-14:30.
Krew to wyjątkowy dar, który ratuje życie. Dzielenie się tym darem, daje przede wszystkim ogromną satysfakcję. Proszę sobie wyobrazić, że 450 ml oddanej jednorazowo krwi może uratować aż trzy życia, dlatego krwiodawców nazywamy bohaterami, chociaż jak dla mnie to jeszcze zbyt skromne określenie – mówi Magdalena Rejchert ze Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Białokrewka i dodaje: – Po donacji krwiodawca otrzymuje posiłek regeneracyjny w postaci kilku czekolad i soku. Podczas zbiórek krwi organizowanych przez nasze Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Białokrewka można jeszcze otrzymać ciepłą kawę i herbatę oraz kupon na kanapkę od McDonald’s. Galeria Północna, również aktywnie wspiera nas w akcji i funduje drobne upominki dla dawców krwi.
…i w Rembertowie
W najbliższy poniedziałek będzie można oddać krew również w Rembertowie. Mobilny punkt poboru krwi znajdzie się przy Urzędzie Dzielnicy przy al. gen. Antoniego Chruściela „Montera” 28. Krwiodawcy chcący oddać krew tego dnia będą mogli to zrobić w godz. 8:00-13:00. Trzeba pamiętać, że przed donacją należy zjeść lekki posiłek i być nawodnionym.
Kto może oddać krew?
Nie każdy może zostać krwiodawcą. Przede wszystkim mogą ją oddać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które nie mają zbyt wysokiej temperatury, ciśnienia tętniczego i są osobami zdrowymi. Nie mogą także ważyć mniej niż pięćdziesiąt kilogramów. O tym, czy kandydat na dawcę może zostać zakwalifikowany do oddania krwi lub osocza decyduje lekarz podczas przeprowadzanego wywiadu medycznego, który poprzedzają badania laboratoryjne (morfologia). W dniu donacji zalecane jest zjedzenie lekkiego, niskotłuszczowego śniadania i picie dużej ilości wody.
Kwalifikacja
Lekarz na podstawie wywiadu oraz wyników badań może zakwalifikować kandydata do oddania krwi lub zdyskwalifikować go na stałe bądź czasowo. Powodów dyskwalifikacji może być wiele, są to m.in.: poważna choroba aktywna, przewlekła lub nawracająca układu pokarmowego, moczowo-płciowego, oddechowego, układu krwionośnego, immunologicznego, endokrynnego, skóry oraz choroby zakaźne, rozpoznana cukrzyca, zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B lub C, kiła, babeszjoza, bruceloza, gruźlica, rzeżączka czy toksoplazmoza. Ponadto organizatorzy zaznaczają, aby tym razem nie zgłaszały się osoby, które: niedawno wróciły z zagranicy, mają objawy infekcji lub miały styczność z osobami, u których potwierdzono zakażenie COVID-19.
Korzyści z honorowego oddawania krwi
Honorowe oddawanie krwi to niezwykła przyjemność i radość z pomagania, ale też korzyści, jakie daje krwiodawstwo.
Poza emocjonalną korzyścią, są też inne bardziej przyziemne profity z bycia Honorowym Krwiodawcą, np. dwa dni wolne od pracy lub nauki, zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizującej zbiórkę krwi, odliczenia od podatku. Osoby, które otrzymają legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, mogą otrzymać bezpłatne leki – objęte wykazem czy poza kolejnością korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej. Tu chcę zwrócić uwagę wszystkich uprawnionych, żeby konsekwentnie egzekwowali swoje prawa i nie pozwalali ignorować ich przez służby medyczne. Wielokrotnie już słyszałam o odmowie przyspieszenia wizyty u specjalisty pomimo posiadania legitymacji ZHDK, to jest po prostu łamanie prawa. Ponadto kobieta, która odda 15 litrów, a mężczyzna 18 litrów krwi pełnej otrzymują uprawnienia do bezpłatnych przejazdów na terenie miasta stołecznego Warszawy – zaznacza Magdalena Rejchert.
/Marcin Kalicki/
Fot. Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Białokrewka/Urząd Dzielnicy Rembertów