Cukrzyca – choroba milionów ludzi

Cukrzyca dotyka coraz większą liczbę osób – zdobyła już miano choroby cywilizacyjnej. Jest chorobą niebezpieczną i podstępną. O tym, że chorujemy dowiadujemy się zwykle w późniejszym stadium, gdy zaczynają pojawiać się pierwsze powikłania. Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, której podstawowym objawem jest podwyższony poziom cukru (glukozy) we krwi.

Czy znasz rodzaje cukrzycy?

Najczęściej spotykane typy cukrzycy to:

  • Cukrzyca typu 1 (cukrzyca młodzieńcza bądź insulinozależna) – dotyka najczęściej ludzi młodych i dzieci. 15-20% wszystkich przypadków cukrzycy to właśnie typ 1. Spowodowana jest brakiem insuliny w organizmie, więc jedyną formą jej leczenia jest podawanie insuliny oraz właściwe odżywianie i wysiłek fizyczny.
  • Cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna) – spowodowana jest nieprawidłowym działaniem insuliny w organizmie. Ten rodzaj cukrzycy występuje najczęściej u osób dorosłych, często towarzyszy jej otyłość i nadciśnienie. Około 80-85% wszystkich pacjentów z cukrzycą stanowią chorzy na cukrzycę typu 2. W początkowych fazach leczenie oparte jest na odpowiedniej diecie, uprawianiu sportu oraz przyjmowaniu doustnych leków hipoglikemizujących, po pewnym czasie wszyscy chorzy wymagają jednak leczenia insuliną.
  • Cukrzyce ciężarnych – cukrzyca po raz pierwszy rozpoznana w ciąży i występująca do momentu urodzenia dziecka. Jest ona bardzo niebezpieczna i nie wolno jej lekceważyć. U wielu kobiet po porodzie rozwija się cukrzyca typu 2.

Leczona cukrzyca – mniejsze ryzyko powikłań

Cukrzyca może prowadzić do wielu powikłań, ryzyko ich wystąpienia zależy głównie od kontroli choroby. U osób, które przez lata miały dobrze wyrównaną cukrzycę (przez leki i odpowiedni styl życia) ryzyko powikłań jest o wiele mniejsze. Najczęściej zmiany dotyczą oczu (retinopatia), nerek (nefropatia), układu nerwowego (neuropatia). Bardzo poważnym powikłaniem jest również choroba wieńcowa, która u chorych na cukrzycę występuje w młodszym wieku, ma znacznie cięższy przebieg i powoduje podwyższone ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Warto wiedzieć, że…

Aktualnie w Centrum Medycznym Synexus w ramach akcji promocji zdrowia prowadzone są bezpłatne badania kontrolne i konsultacje lekarskie:

  • Osoby po 40 r.ż., które leczą się na cukrzycę, mogą wykonać badania laboratoryjne, takie jak: lipidogram, morfologia, kreatynina, hemoglobina glikowana, glukoza.
  • Osoby, które przeszły zawał serca, udar mózgu, zabieg na sercu lub tętnicach obwodowych, mogą skorzystać z pakietu kontroli kardiologicznej: lipidogram, morfologia, kreatynina, hemoglobina glikowana, glukoza.
  • Dla pełnoletnich osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego i/lub biodrowego, odczuwających ból mimo codziennego stosowania leków przeciwbólowych, oraz pacjentów ze zdiagnozowanym Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów – bezpłatne konsultacje lekarskie.

Ponadto, każda z osób korzystająca z bezpłatnych badań laboratoryjnych lub konsultacji lekarskich będzie mogła wykonać badanie densytometryczne oceniające ryzyko osteoporozy. Wszystkie osoby zainteresowane badaniami i/lub konsultacjami lekarskimi zapraszamy do kontaktu.

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content