Cukrzycy do Ministra: tracimy wzrok, stopy, umieramy

Aż trzy miliony Polaków ma cukrzycę, ale nie ma dostępu do nowoczesnych terapii. 70 tysięcy z nich umiera co roku z powodu powikłań. „Doprowadziło do tego osiem lat zaniedbań” – piszą polscy diabetycy w liście otwartym do Ministra Zdrowia, rozczarowani, że w ogłoszonej w tym miesiącu nowej liście refundacyjnej znów nie znalazły się leki, na które liczyli.

Chorzy na cukrzycę połączyli siły – pod wspólnym listem do Konstantego Radziwiłła, Ministra Zdrowia w ich imieniu podpisały się cztery organizacje: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, Fundacja Wstańmy Razem i Aktywna Rehabilitacja. Apelują o dostęp polskich pacjentów do sprawdzonych i stosowanych na całym świecie terapii GLP-1 (hormony przewodu pokarmowego, które m.in. zmniejszają ilość glukozy produkowanej przez wątrobę).

„Opieka diabetologiczna wymaga natychmiastowych zmian, ponieważ każdego dnia pacjenci umierają z powodu dramatycznych powikłań. 3 miliony osób z cukrzycą w Polsce cierpi z powodu niedostępności nowoczesnych terapii w cukrzycy Typu 2. Ostatnie 8 lat zaniedbań w zakresie opieki diabetologicznej doprowadziły do sytuacji, w której osoby z cukrzycą tracą wzrok z powodu rozwijającej się retinopatii, stopy z powodu powikłań stopy cukrzycowej i umierają z powodu zawałów i udarów” – napisali w liście. Leczenie tych powikłań kosztuje aż 3,57 mld zł rocznie. Zdecydowaną większość, bo 78 procent to koszty leczenia powikłań sercowo-naczyniowych. Polska jest jednym z ostatnich trzech krajów Unii Europejskiej, gdzie analogi GLP-1 (odpowiedniki hormonów przewodu pokarmowego, które m.in. hamują produkcję glukozy przez wątrobę) nie są refundowane. A to jedyne leki, które wpływają jednocześnie na glikemię, gospodarkę lipidową, ciśnienie tętnicze i masę ciała.

„Z nadzieją obserwujemy otwartość Ministerstwa Zdrowia na dawno nie widziany, a bardzo oczekiwany dialog z poszczególnymi uczestnikami systemu ochrony zdrowia. Waga, jaką przywiązuje Pan do walki z cukrzycą pozwala mieć nadzieję, że nadszedł czas na dobrą zmianę także dla osób z cukrzycą” – czytamy w liście zakończonym prośbą o spotkanie Ministra Zdrowia z przedstawicielami pacjentów.

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content