Z OSTATNIEJ CHWILI
Sprawdź imprezy w Twojej okolicy.Czytaj nowy HOROSKOPZaginął kot, zgubiłeś psa, portal „Mieszkańca” bezpłatnie info o tym da!* www.facebook.com/gazetamieszkaniec * ilość informacji ograniczona; osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny 22 810-64-12

Dworzec Centralny

w 1975 roku uzyskał tytuł „Mister Warszawy”, jest też w klasyfikacji PKP wyróżniony najwyższą kategorią: Premium.

Projektant, Arseniusz Romanowicz, musiał wielokrotnie zmieniać pierwotne plany, ponieważ rozpoczęta w 1972 roku, a ukończona 1975 inwestycja była budowana w wielkim pośpiechu, także przez żołnierzy, by tu właśnie powitać sowieckiego przywódcę Leonida Breżniewa, który zapowiedział się z wizytą w Polsce.

Nie obyło się bez wielu przeszkód i niespodzianek, m.in. na terenie budowy odkryto solidny, stary bunkier! Pośpiech skutkował wielokrotnymi, doraźnymi remontami pokazowego dworca, gdzie szczególnie dokuczliwie szwankowała nieszczelna kanalizacja i cieknący dach.

Solidniejszy remont dworzec przeszedł w roku 2011 (przed EURO), a następnie w 2015 r. Swego czasu planowano rozebranie go, a w jego miejsce postawienie nowej inwestycji, lecz okazało się to niemożliwe. Dworzec został wpisany na listę zabytków, podobnie jak przystanek Warszawa Ochota (ten sam projektant, rok 1963).

Ciekawska

Newsletter Mieszkańca

Najnowsze artykuły

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 7 (705) ROK XXVIII
Następne wydanie 26.04.2018

Archiwum wydań od nr 1/2006

REKLAMA

Najczęściej czytane