Dworzec Centralny

w 1975 roku uzyskał tytuł „Mister Warszawy”, jest też w klasyfikacji PKP wyróżniony najwyższą kategorią: Premium.

Projektant, Arseniusz Romanowicz, musiał wielokrotnie zmieniać pierwotne plany, ponieważ rozpoczęta w 1972 roku, a ukończona 1975 inwestycja była budowana w wielkim pośpiechu, także przez żołnierzy, by tu właśnie powitać sowieckiego przywódcę Leonida Breżniewa, który zapowiedział się z wizytą w Polsce.

Nie obyło się bez wielu przeszkód i niespodzianek, m.in. na terenie budowy odkryto solidny, stary bunkier! Pośpiech skutkował wielokrotnymi, doraźnymi remontami pokazowego dworca, gdzie szczególnie dokuczliwie szwankowała nieszczelna kanalizacja i cieknący dach.

Solidniejszy remont dworzec przeszedł w roku 2011 (przed EURO), a następnie w 2015 r. Swego czasu planowano rozebranie go, a w jego miejsce postawienie nowej inwestycji, lecz okazało się to niemożliwe. Dworzec został wpisany na listę zabytków, podobnie jak przystanek Warszawa Ochota (ten sam projektant, rok 1963).

Ciekawska

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content