Dzicy mieszkańcy Warszawy

    kampania-informacyjna-1

Dziki, wiewiórki, sarny, ale też łosie, bobry czy lisy – to tylko niektórzy mieszkańcy warszawskich lasów. Jak się zachować w ich obecności? Jak postępować podczas spaceru w lesie?

Lasy Miejskie-Warszawa przygotowały kampanię informacyjną mającą na celu uwrażliwienie mieszkańców na potrzeby i problemy zwierząt żyjących tuż obok nas, w warszawskich lasach. Obecnie lasy w Warszawie rozciągają się na powierzchni około 8100 hektarów, co stanowi 15% powierzchni miasta.

Tak znaczny udział terenów niezabudowanych stwarza dogodne warunki bytowania dla różnych gatunków dzikich zwierząt. W Warszawie najczęściej spotkać można sarny i dziki, ale występują tutaj również łosie, bobry, kuny, list czy borsuki. Niewłaściwe zachowanie ludzi w kontaktach z tymi zwierzętami może być niebezpieczne dla obu stron.

kampania-informacyjna-5

Właściwe postawy

Podczas przebywania w lesie ważne jest, aby:

  • nie śmiecić;
  • nie dokarmiać zwierząt;
  • nie podchodzić do zwierząt;
  • prowadzić psy na smyczy.

Mieszkańcy terenów w pobliżu lasów powinni również pamiętać o właściwym zabezpieczaniu altanek śmietnikowych, które mogłyby prowokować do poszukiwania pożywienia.

kampania-informacyjna-3

Minimalizowanie obaw

Spotkanie z dzikim mieszkańcem Warszawy nie musi być groźne. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że zwierzęta nie stanowią dla nas zagrożenia, a to raczej my możemy być dla nich powodem do stresu, czy podjęcia ucieczki. Pamiętać należy zatem, aby niepotrzebnie nie niepokoić zwierząt oraz że odwiedzając las warszawiacy są tam jedynie gośćmi w ich domu. Dzikie zwierzęta unikają kontaktu z człowiekiem, ponieważ identyfikują go z zagrożeniem.

kampania-informacyjna-4

Zwierzę, które nie odczuwa potrzeby obrony, które nie jest zaniepokojone nie będzie atakowało. Dlatego m.in. tak istotne jest prowadzenie czworonogów na smyczy. Pies biegający luźno po lesie stanowi zagrożenie dla mieszkańców lasu, a także dla siebie. Szczególnie niebezpieczny jest dla małych i młodych zwierząt: saren, zajęcy, jeży czy pisklaków, które jeszcze słabo latają.

W warszawskich lasach szczególnie łatwo spotkać dziki. Kiedy już jednak mieszkańcy stolicy się na nie natkną nie powinni do nich podchodzić, płoszyć czy też przepędzać szczując psami. Należy się spokojnie wycofać.

Zwierząt nie wolno dokarmiać

Trzeba być świadomym, że dokarmiający dzikie zwierzęta uczy się je, że w mieśćcie można łatwo zdobyć pożywienie. Co więcej takie zachowanie może przyzwyczaić zwierzęta do obecności człowieka.

Interweniujmy z głową

Jeżeli spotkamy ranne zwierzę należy starać się mu pomóc. Ważne jest jednak by nie działać zbyt szybko i pochopnie. W ocenie sytuacji mogą pomóc pracownicy Patrolu Eko Straży Miejskiej lub Lasów Miejskich-Warszawa.

kampania-informacyjna-2

Nie wolno zabierać z lasu młodych zwierząt, które uczą się żyć na „własną łapę” i powoli się usamodzielniają. Zabierając z lasu takie „samotne” zwierzę, należy pamiętać, że zabiera się je od rodziców i z jego naturalnego środowiska, którego nie jesteśmy mu w stanie zastąpić. Ponadto odchowując takiego malucha oswajamy go z człowiekiem, co w przyszłości może mu uniemożliwić powrót do natury.

Widząc ranne czy chore zwierzęta można interweniować na trzy sposoby:

  • powiadamiając łowczych Lasów Miejskich-Warszawa – tel. 600 020 746;
  • dzwoniąc do Patrolu Eko Straży Miejskiej m.st. Warszawy – tel. 986 lub
  • zgłaszając problem za pośrednictwem aplikacji Warszawa 19 115 lub Miejskiego Centrum Kontaktu – tel. 19 115.

 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content