JESIENNY PROGRAM BEZPŁATNYCH KONSULTACJI

Prezentujemy Państwu pierwszy z serii ważnych artykułów o problemach z kręgosłupem. W każdym kolejnym artykule w ramach Cyklu profilaktyki bólu kręgosłupa będziemy poruszać problemy związane z kręgosłupem. Zapraszamy do lektury


PROMOCJA!!! Na hasło „Mieszkaniec” od 28 września do 7 października br. bezpłatna konsultacja u wskazanego przez BORAMED fizjoterapeuty!!! Zgłoszenia: tel. 22 250 15 77. Liczba miejsc ograniczona.

O ilości promocyjnych przyjęć do fizjoterapeutów decyduje świadczeniodawca.


Bez kręgosłupa ani rusz. Dobrze wiedzą o tym zwłaszcza ci, którym odmawia on posłuszeństwa, dokucza, boli, ogranicza ruchowo.

Narażony na wiele chorób, kręgosłup potwierdza żelazną zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć. Co to oznacza? Specjaliści z BORAMEDu wyjaśniają: unikaj schylania (np. przy dźwiganiu, praniu), dbaj o właściwą postawę, by nie obciążać kręgosłupa. Dotyczy to stania leżenia i siedzenia. Bez garbienia się czy wysuwania głowy. Ważny jest dobór obuwia, na niskim obcasie i miękkiej, grubej podeszwie amortyzującej wstrząsy.

Fatalny wpływ na kręgosłup ma stres, prowadząc do napięć mięśni, a w konsekwencji zmian, powodując bóle, wynikające m.in. z uszkodzeń kręgów i dysków, a nawet wypadnięcia dysku. Warto poznać techniki zwalczania stresu czy kontrolowania jego objawów.

Szczegółowo o typowych chorobach kręgosłupa takich, jak np. dyskopatia, rwa kulszowa, barkowa, kręgozmyk, złamanie i jego skutki, skoliozy, lordozy, kifozy oraz choroby stawów, np. zwyrodnieniowa choroba stawów (osteoartroza), RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa będziemy pisać w kolejnych artykułach. Problemów z kręgosłupem może być wiele. Nie każdemu możemy zapobiec. Dobrze jest pamiętać, że umiejętnie oszczędzany kręgosłup, otoczony silnymi, sprawnymi mięśniami, to w każdej sytuacji korzystny handicap dla pacjenta, a nawet całkowity brak dolegliwości.

Aleksandra Rynowiecka, studentka m.in. Osteopathie Schule Deutschland, specjalizująca się w problemach neurologicznych i pediatrycznych, potwierdza: kręgosłup współczesnego człowieka nie ma lekkiego życia. Coraz częściej wykonujemy pracę siedzącą i ograniczamy aktywność fizyczną, bądź ćwiczymy, lecz nieprawidłowo. Dlatego coraz młodsze osoby zgłaszają się do fizjoterapeuty z bólem pleców. Zdarza się, że pacjentowi dolega drętwienie rąk lub ból kolana, a przyczyna tkwi w kręgosłupie.

Osteopatka podkreśla, że ponieważ organizm próbuje sam poradzić sobie z każdym bólem, nawet zaniedbane dolegliwości mogą po pewnym czasie samoczynnie ustąpić, często kosztem ciągłego napięcia powiązanych z problematycznym odcinkiem tkanek, co prowadzi do nowych problemów: ból, stany zapalne czy zmiany zwyrodnieniowe mogą pojawić się w tym samym miejscu lub innym, pozornie bez związku. Ważne, że gdy dotychczas zdrowa osoba zgłasza się już z pierwszymi dolegliwościami, ma znacznie większą szansę na ulgę (bez nawrotów bólu) już po 1-2 wizytach. Całkowite usunięcie problemów trudnych, złożonych, może zająć wiele tygodni, a w szczególnych przypadkach nawet być niemożliwe.

Czasem dolegliwości, które pacjentowi wydają się całkowicie bez związku z kręgosłupem, mają właśnie w nim swoje źródło i początek. Kompleksowe badanie pacjenta i stosowanie zasad osteopatii potrafią zdziałać cuda i – nawet po latach bólu – przywrócić zdrowie, sprawność i kondycję.

Pani Aleksandra Rynowiecka wspomina pacjentkę, która od 20 lat, to jest od swojej ostatniej ciąży, miała problemy z wątrobą: organizm fatalnie znosił jakąkolwiek ilość alkoholu i tłustego jedzenia. W gabinecie okazało się, że przyczyną dolegliwości trawiennych była dysfunkcja jednego z kręgów piersiowych (powiązanych z woreczkiem żółciowym), która prawdopodobnie powstała w trakcie parcia przy porodzie naturalnym. Po ledwie tygodniowej terapii pacjentka zauważyła, że dolegliwości ustąpiły całkowicie!

Zaskakujące przypadki dotyczą także panów, opowiada fizjoterapeutka. Jeden z nich od długiego czasu zmagał się z silnymi bólami w każdym odcinku kręgosłupa, zgagą, zaburzeniami snu. Po badaniu przez panią Rynowiecką (z zastosowaniem wiedzy osteopatycznej) okazało się, że źródło problemów tkwi  w poważnym wypadku z dzieciństwa, podczas którego zostało zablokowane połączenie czaszki i odcinka szyjnego kręgosłupa. Po pracy z pacjentem jedynie w okolicy tego połączenia, problemy ze zgagą i snem ustały, a ból pleców znacznie zmalał, zaś po dalszej rehabilitacji ustał. Niestety, w związku z długoletnim nieprawidłowym obciążeniem kręgosłupa powstały poważne zmiany zwyrodnieniowe, wymagające odrębnych, systematycznych działań rehabilitacyjnych.

Stąd wniosek, że im szybciej pacjent zgłasza się do terapeuty, tym lepiej, i ma tym więcej szans na to, żeby skutek terapii był pełen i trwały.

BORAMED to miejsce, gdzie możesz odzyskać zdrowie i sprawność. Jeśli tylko zechcesz spróbować!

Zapraszamy.

BORAMED zaprasza!

Boramed Centrum Medyczne
ul. Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77

Boramed REHABILTACJA
ul. Fieldorfa 10 lok.315 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77

www.boramed.pl

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content