Niedziela Męki Pańskiej

Kwietna, Wierzbna, Palmowa – to nazwy tego samego dnia, Niedzieli Męki Pańskiej, która w tym roku przypada 25 marca (w kościele prawosławnym – 1 kwietnia). To bardzo stare święto, a pierwsze zapiski na jego temat pochodzą z połowy IV wieku! Skoro o nim pisano, musiało mieć znaczenie doniosłe.

Wjazd Jezusa do Jerozolimy na osiołku zgromadził tłumy, wznoszące powitalne okrzyki i ścielące swoje płaszcze i gałązki palmy pod kopytka osiołka. Stąd tradycja strojenia palm w całej Polsce, różniących się zależnie od regionu, wykonywanych z suszonych traw i drobnych kwiatuszków, także wykonanych z kolorowych bibułek, do tego witki wierzbowe z „kotkami”, leszczyna, bukszpan, cis i wiele innych dodatków. Palemki święcono już 1400 lat temu w kościołach Francji, a z czasem – w innych krajach.

Ten dzień, to kolejna niedziela Wielkiego Postu, rozpoczynająca czas najintensywniejszego przygotowania duchowego do nadchodzących świąt.

Nie każdy wie, że decyzją papieża Jana Pawła II od roku 1986 w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.

Ciekawska

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content