Z OSTATNIEJ CHWILI
Sprawdź imprezy w Twojej okolicy.Czytaj nowy HOROSKOPZaginął kot, zgubiłeś psa, portal „Mieszkańca” bezpłatnie info o tym da!* www.facebook.com/gazetamieszkaniec * ilość informacji ograniczona; osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny 22 810-64-12

Oko w oko z alpaką


Zgodnie z zapowiedzią 12 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 138 im. J. Horsta w Międzylesiu odbyło się Wiosenne spotkanie z alpakami.

Impreza wzbudziła olbrzymie zainteresowanie mieszkańców, internautów i mediów. Opublikowanym na Facebooku ‘wydarzeniem’ zainteresowało się blisko 10 tysięcy użytkowników tego portalu. Na szczęście nie wszyscy wybrali się na nie w rzeczywistości…

Niemniej dyrektor szkoły, Joanna Wichowska, pomysłodawczyni spotkania z alpakami, poprosiła o zabezpieczenie imprezy wawerski posterunek policji.

Impreza rozpoczęła się wykładem Marty Pietrzykowskiej, prekursorki alpakoterapii w Polsce. – Pani Marta mówiła czym jest alpakoterapia, jak przygotowuje się zwierzęta do zajęć, jakie dzieci poddaje się alpakoterapii, pokazywała konkretne przypadki z którymi ona miała do czynienia… – dla kierującej szkołą z oddziałami integracyjnymi dyrektor, jak i dla kilkudziesięciu poważnie zainteresowanych terapią słuchaczy wykładu, przekazywane przez prelegentkę informacje miały bardzo duże znaczenie.

W tym czasie cztery alpaki, które miału uczestniczyć w wiosennym spotkaniu, spokojnie wypasały się na przyszkolnym terenie. Nie przeszkadzała im deszczowa aura.

Po wykładzie grupa słuchaczy oraz dzieci z tutejszej szkoły i okolicy dołączyła do przesympatycznych zwierząt. Biały Promyk i jasnobrązowy Natan śmiało podchodziły do ludzi.

Ciemnobrązowy Kazik dał się skusić dyrektor Wichowskiej na kawałek marchewki.

Po dokładnym zapoznaniu się dzieci i zwierzęta wzięły udział w pokazie alpakoterapii poprowadzonym przez Martę Pietrzykowską z firmy Alpakarnia P&M.

Jednym z ćwiczeń było bieganie z łyżką kaszy i napełnianie misek, które potem chętnie opróżniały zwierzęta.

Kasza przywabiła nawet czarnego Milora, który do tej pory zachowywał dystans chrumkając sobie na osobności.

Nad przebiegiem pokazu czuwali główni organizatorzy imprezy – specjaliści z wawerskiego Ośrodka Psychoterapii Dzieci i Młodzieży „Koparka” wraz z jej założycielem Przemkiem Chojnackim. – Te zwierzęta są świetnymi motywatorami do działania i wysiłku. Mieliśmy taki przypadek, że sparaliżowany dorosły nie mógł otworzyć dłoni. Gdy podeszła do niego alpaka to on bezwiednie otworzył tę dłoń i pogłaskał zwierzę – opowiadał Przemek Chojnacki – Zaś sama alapkoterapia polega na kontakcie człowieka ze zwierzęciem. Karmienie, głaskanie, tak żeby dziecko było wspierane przez zwierzę. Aktualnie w „Koparce” znajdują się cztery alpaki. Dwóch kolejnych ośrodek spodziewa się niebawem.

Organizatorzy imprezy podkreślali wsparcie jakie otrzymali ze strony wawerskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 17. Impreza, która przyniosła wielu dzieciom (i jeszcze większej liczbie internautów) sporo uśmiechów na twarzach, odbyła się pod patronatem medialnym „Mieszkańca”.

 

 

Newsletter Mieszkańca

Najnowsze artykuły

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 3 (701) ROK XXVIII
Następne wydanie 22.02.2018

Archiwum wydań od nr 1/2006

REKLAMA

Najczęściej czytane