Osteopatia – o co chodzi?

Zdjęcie vouchera nie upoważnia do jego realizacji. Voucher można zakupić wyłącznie w przychodni Boramed przy ulicy Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 lub Boramed przy ul. Fieldorfa 10 lok. 315.

Po pierwsze, osteopatia to nie osteoporoza! Choć nazwa składa się z dwóch greckich słów osteon (kość) i pathos (cierpienie), co można interpretować jako „cierpienie kości”, lecz to bardzo spłyca pojęcie osteopatii, która zajmuje się układem kostnym, mięśniami, podwięziami i innymi obszarami potencjalnych cierpień człowieka.

Zarówno nazwę, jak i terapię, a raczej tę grupę terapii, opracował blisko 150 lat temu Amerykanin, Andrew Taylor Still określając ją jako rodzaj ulepszania medycyny konwencjonalnej. Choć w XIX wieku różniła się ona znacznie od współczesnej, a osteopatia szybko zdobywała zwolenników, jej powodzenie, oparte na sukcesach, do dziś cieszy się rosnącym powodzeniem pacjentów.

Jest to metoda, w której wywiad z pacjentem, testy i badanie manualne wykorzystywane są do stawiania diagnozy i leczenia chorych. Najważniejsze w osteopatii jest traktowanie ludzkiego ciała jako całości, akceptowanie i odnajdywanie zależności pomiędzy ciałem, umysłem oraz psychiką bez względu na to, czy chodzi o pacjenta zdrowego czy o chorego. Każdy osteopata wie i rozumie, że nasze ciało posiada potężne (choć jeszcze nie do końca zbadane) własne mechanizmy samoleczenia i autoregulacji.

Rolą osteopaty jest, by w tym pomóc. Dlatego tak bardzo ważna jest diagnoza – wiele razy pisaliśmy o tym, że migrena może mieć źródło w dysfunkcji np. kości ogonowej albo ból barku – w chorobie wątroby. Podobnych przykładów jest bardzo wiele. Zaskakują one laika, ale dla osteopaty to nic nowego.

Dr Still był przeciwny nadużywaniu leków (już w XIX wieku!) i to było impulsem do jego prac nad osteopatią. Dziś nadal chętnie łykamy tabletki, używamy maści wierząc, że one za nas rozwiążą problem. Dr Still dowiódł, że większość naszych chorób jest powodowanych przez niefizjologiczne uciski, jakie wywierają uszkodzone tkanki i kości, a także przez zaburzenia krążenia płynów ustrojowych, m.in. krwi, limfy, płynów międzykomórkowych. Jeśli uda się zdefiniować miejsce przeciążeń i usunąć powód, organizm sam wraca do normy.

Osteopatia w Europie pojawiła się tuż przed I wojną światową, zaś pierwsze szkolenie w Polsce rozpoczęto w XXI wieku. W 2005 r. powstało Towarzystwo Osteopatów Polskich.

Co leczą osteopaci?

Bardzo często zespoły bólowe układu kostno-stawowego i kręgosłupa (w tym rwy, dyskopatie, zmiany degeneracyjne dużych stawów), ale też schorzenia układu krążenia i układu oddechowego, ginekologicznego, urologicznego, i rozmaite schorzenia gastroenterologiczne. Do tego różnego pochodzenia migreny, zespoły psychosomatyczne, lękowe, depresje. Pomaga w leczeniu wad postawy, stanów pourazowych, pooperacyjnych, a nawet w zespołach bólowych kobiet w ciąży i szeroko rozumianej profilaktyce okołoporodowej. Obejmuje też swoimi działaniami dzieci, już od wieku noworodkowego (osteopatia pediatryczna).

To prawda, czasem pacjenci mylą osteopatię z osteoporozą – tłumaczy osteopata Andrzej Jędrzejewski z BORAMEDU. – Ale to są zupełnie odrębne pojęcia! Czasem jednak trzeba wyjaśnić, że osteopatia nie ma nic wspólnego z chorobą kości, jaką jest osteoporoza. Współcześnie stosowane terapie manualne, a jest ich wiele, są w znacznym stopniu oparte na osteopatii. Impulsem dla dra Stilla był przypadek – pewnego dnia pomógł kobiecie z kilkorgiem dzieci nieść najmłodsze z nich, które źle się czuło. Lekarz mimowolnie zauważył problematyczny obszar, który delikatnie rozmasował i dolegliwość ustąpiła! To go upewniło, że jego badania idą w dobrym kierunku. Dziś też osteopata musi mieć wrażliwe dłonie, by podczas badania pacjenta wyczuć napięcia, nawet te ukryte i nieoczywiste, a następnie umiejętnie je usunąć.

– Jak wygląda wizyta?

– Podobnie jak u fizjoterapeuty. My jednak kładziemy nacisk na znalezienie przyczyny dolegliwości, by zgodnie z wiedzą osteopatyczną zmobilizować organizm do powrotu do zdrowia. Zawsze bierzemy pod uwagę wiek i płeć pacjenta, choroby przebyte i współistniejące, urazy, historię leczenia. Prosimy, by pacjenci mieli ze sobą wyniki ostatnich badań. Ale ostatnich, to nie znaczy sprzed roku – co najwyżej sprzed kilku tygodni. Wyniki badań nie starsze, niż sprzed miesiąca – podkreśla osteopata.

To nie jest żadna szarlataneria – śmieje się Andrzej Jędrzejewski – choć stosowane przez nas techniki, na przykład nasłuchowe, początkowo mogą zaskoczyć. Ale stosujemy je, ponieważ pomagają! Osteopatia jest niezwykle skuteczna, dowodzi tego jej ogromny rozwój zwłaszcza w ostatnich latach. Gdyby nie zadowolenie pacjentów, dowodzące skuteczności pracy osteopatów, byłoby przeciwnie. Trzeba być otwartym na zmiany. Niedawno czytałem książkę pewnego ortopedy, który dowiódł, że na przykład przy zwichnięciach czy skręceniach nie należy wkładać nogi w gips, lecz natychmiast (im szybciej, tym lepiej) skorzystać z fizjoterapii, która szybko „naprawi” szkodę. To naprawdę działa…


Uwaga! Sprawdź swoje zdrowie! Bezpłatnie konsultacje do Pana Andrzeja Jędrzejewskiego Cię w dniach  18-31.12.2018, tel. 22 250 15 77. Liczba miejsc ograniczona.
Świadczeniodawca wskazuje fizjoterapeutów do konsultacji i decyduje o liczbie miejsc.


Boramed Centrum Medyczne
Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77

Boramed REHABILTACJA
Fieldorfa 10 lok.315 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77

http://www.boramed.pl/

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content