Piękna dwudziestoletnia…

Jubileusz „Międzynarodowej” zaszczycił swoją osobą m.in. burmistrz Pragi Południe Tomasz Kucharski.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Międzynarodowa” była jedną z pierwszych, które wydzieliły się z olbrzymiego molocha RSM „Osiedle Młodych”. Od tamtego czasu minęło równo 20 lat…

Czterdzieści budynków mieszkalnych, ponad 5 tysięcy mieszkańców, 80 tysięcy metrów kwadratowych terenu – to „małe miasteczko” na południowopraskiej Saskiej Kępie. Tym miasteczkiem jest SM „Międzynarodowa”. Metamorfozy, jakie Spółdzielnia przeszła przez te dwie dekady sprawiły, że dzisiaj mówiąc „Międzynarodowa” mamy na myśli zadbane, pełne zieleni i uroku osiedle. W połowie października „Międzynarodowa” świętowała swoje dwudziestolecie. Jubileusz celebrowano w południowopraskim Centrum Promocji Kultury.

W obchodach tego święta brali udział zarówno przedstawiciele najważniejszych władz spółdzielczych, samorządowych, jak i przyjaciele i członkowie Spółdzielni. Bardzo liczna była reprezentacja prezesów innych spółdzielni – Stanisław Gałązka (SM „Grenadierów”), Janusz Sienkiewicz (SM „Gocław-Lotnisko), Mieczysław Stanicki (RSM „Osiedle Młodych), Dariusz Kujawa (SM „Ostrobramska”), Jan Charęza (SM „Orlik-Jantar”) i Szymon Rosiak SMLW „Legionowo”). Nie zabrakło też poprzedniego, wieloletniego prezesa Szanownej Jubilatki Andrzeja Dąbkowskiego.

Od lewej – wiceprezes SM „Międzynarodowa” Andrzej Maciejewski, burmistrz Pragi Południe Tomasz Kucharski, prezes SM „Międzynarodowa” Krzysztof Przychodzeń, prezes KRS Mieczysław Grodzki, prezes SM „Osiedle Młodych” Mieczysław Stanicki, przewodniczący RN SM „Międzynarodowa” Mirosław Klary.

Na początku święta głos zabrał prezes SM „Międzynarodowa” mgr inż. Krzysztof Przychodzeń. – Nasza Spółdzielnia powstała 14 października 1999 roku, ale jej historia jest znacznie dłuższa, gdyż wywodzi się z założonej w 1957 roku RSM „Osiedle Młodych”… – prezes mówił o korzeniach Spółdzielni i przeciwstawił się obiegowemu stereotypowi. – Spółdzielczość często piętnowana jest mianem reliktu słusznie minionej epoki PRL, a nie jest to prawdą, gdyż wielki rozwój spółdzielczości miał miejsce w odrodzonej Polsce, zaraz po pierwszej wojnie światowej.

Prezes Krzysztof Przychodzeń podkreślał, że celem Spółdzielni jest nie tylko zaspokajanie potrzeb bytowych jej mieszkańców, ale także działalność społeczna i kulturalna, tworzenie więzi międzyludzkich i sąsiedzkich. Niemniej padały też konkretne wyliczenia – okazuje się, że przez 20 lat SM „Międzynarodowa”, z tytułu działalności gospodarczej, wypracowała wielomilionowe kwoty zysku. Ok. 60 proc. z tej sumy przeznaczono na dodatkowe remonty spółdzielczego zasobu, zaś resztę na obniżanie kosztów eksploatacji, co de facto wpłynęło na obniżenie czynszów, które wnoszą członkowie Spółdzielni.

Nie da się ukryć, że przez te 20 lat „Międzynarodowa” bardzo wypiękniała. Zostały m.in. ocieplone (bez zaciągania kredytu) wszystkie jej budynki, wymienione 43 dźwigi, tradycyjne oświetlenie zastąpiono energooszczędnym oświetleniem ledowym, a w połowie budynków już zmodernizowano instalacje CO. Wymieniono pokrycia dachowe i usunięto szkodliwe azbestowe rury w budynkach. Pamiętano też o remontach osiedlowych chodników, dróg, placów zabaw i terenów zielonych. Długo jeszcze można wymieniać działania, jakie szczególnie przez okres ostatnich dziesięciu lat podejmował Zarząd i Rada Nadzorcza „Międzynarodowej”, ale jedno jest pewne – znacznie podniósł się komfort mieszkania na spółdzielczych osiedlach i znacznie wzrosło tam poczucie bezpieczeństwa.

Jubileusz „Międzynarodowej” zaszczycili m.in. przedstawiciele południowopraskiego samorządu – przewodniczący rady dzielnicy Marcin Kluś i burmistrz Tomasz Kucharski. Obaj gratulowali władzom „Międzynarodowej” sposobu zarządzania, a członkom i mieszkańcom aktywności, chociażby w obszarze wykorzystywania środków z budżetu partycypacyjnego.

– Tyle już dokonaliście – zwrócił się do spółdzielców burmistrz – że zastanawiałem się, co będziecie Państwo robili w przyszłości, ale dzięki wystąpieniu Prezesa już wiem, że będą to m.in. panele słoneczne na dachach budynków i bardzo kibicuję temu pomysłowi.

– Największą troską tego Zarządu, jak i poprzednich Zarządów „Międzynarodowej” była dbałość o mieszkańców oraz infrastrukturę techniczną – podkreślał Mieczysław Grodzki, prezes Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej – naczelnego organu całej spółdzielczości w Polsce.

– Niewiele spółdzielni może się poszczycić takimi dokonaniami, jakie osiągnęła Wasza Spółdzielnia. Prezes Mieczysław Grodzki wspomniał też o bardzo dobrej współpracy praskiej spółdzielczości z czasopismem „Mieszkaniec” i samą SM „Międzynarodową”, dzięki czemu nie tylko spółdzielcy, ale też inni mieszkańcy Warszawy dowiadują się o tym, co dobrego dzieje się w SM „Międzynarodowa” i innych praskich spółdzielniach.

Jak się okazało Jubileusz był okazją do wręczenia „Mieszkańcowi” odznaki „Za Zasługi dla Spółdzielczości”, którą odebrała Barbara Nowosielska, redaktor naczelna i wydawca gazety.

 Specjalnymi odznakami „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego” wyróżniono 11 spółdzielców „Międzynarodowej” (pełna lista uhonorowanych w ramce). Władze Spółdzielni wyróżniły okolicznościowym medalem grupę zasłużonych działaczy oraz wieloletnich pracowników. Odznaki i medale wręczali wspomniani prezesi Mieczysław Grodzki i Krzysztof Przychodzeń, wiceprezes „Międzynarodowej” Andrzej Maciejewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej Mirosław Klary.

Prezes Krajowej Rady Spółdzielczej podczas dekorowania odznakami Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego.

Pisząc o Jubileuszu „Międzynarodowej” nie sposób pominąć wystąpienia Eugeniusza Grzebieliszewskiego, jednego z jej twórców i najbardziej zasłużonych członków, wieloletniego, byłego już przewodniczącego Rady Nadzorczej. Eugeniusz Grzebieliszewski w płomiennych słowach przypomniał trudy w jakich rodziła się Spółdzielnia, przypomniał też swoją walkę w Parlamencie o całą polską spółdzielczość.

Obchody Jubileuszu „Międzynarodowej” uświetnił występ zespołu „Niebieskie Migdały”, a po koncercie nastąpił urodzinowy poczęstunek oraz kuluarowe spotkania i rozmowy. Imprezę znakomicie poprowadziła Agata Syropolska z Rady Nadzorczej Spółdzielni. Sponsorami wydarzenia były firmy Danfoss, Uniqa, Techem, OTIS oraz Polkomtel-Plus. AS

Członkowie Spółdzielni uhonorowani okolicznościowymi medalami:

Wieloletni pracownicy Spółdzielni z medalami:

 

 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content