Z OSTATNIEJ CHWILI
Sprawdź imprezy w Twojej okolicy.Czytaj nowy HOROSKOPZaginął kot, zgubiłeś psa, portal „Mieszkańca” bezpłatnie info o tym da!* www.facebook.com/gazetamieszkaniec * ilość informacji ograniczona; osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny 22 810-64-12

Plamy

rady

Wywabianie plam po trawie i owocach, to prawdziwy problem, zwłaszcza latem. Ostatnio powszechna jest metoda posypywania plam solą i tarcia, by wchłonęła barwnik, a gdy jest sucha i plama nie znikła, polanie gorącą wodą i powtórne posypanie solą.

Moja babcia zawsze mówiła, że polanie gorącą wodą utrwala barwnik i ja wolę inne sposoby. Najlepszy – sok z cytryny. Skuteczny, ale może źle działać na barwniki na tkaninach, zwłaszcza delikatnych. Gdy plama słabnie, płuczemy zimną wodą i ewentualnie powtarzamy operację.

O trudnych plamach z jagód kiedyś mawiało się, ze znikną… wraz z końcem sezonu na jagody. Może tak, ale tymczasem pomoże na nie świeże mleko lub roztwór boraksu, znakomity na wiele plam owocowych.

Boraks stosowany jest też m.in. jako odczynnik, wybielacz, składnik nawozów, środek na mrówki. Kilogram kosztuje niespełna 10 zł.

Najważniejsze – plamy usuwać natychmiast. Im później, tym trudniej i mniej skutecznie.

 

 

 

 

 

Newsletter Mieszkańca

Najnowsze artykuły

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 4 (702) ROK XXVIII
Następne wydanie 8.03.2018

Archiwum wydań od nr 1/2006

REKLAMA

Najczęściej czytane