Warning: usort() [function.usort]: Array was modified by the user comparison function in /public_html/mieszkaniec.pl/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars.php on line 757
Z OSTATNIEJ CHWILI
Sprawdź imprezy w Twojej okolicy.Czytaj nowy HOROSKOPZaginął kot, zgubiłeś psa, portal „Mieszkańca” bezpłatnie info o tym da!* www.facebook.com/gazetamieszkaniec * ilość informacji ograniczona; osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny 22 810-64-12

Praga jakiej nie znacie

Uwagę odwiedzających przykuwa makieta, pokazująca jak wyglądał Golędzinów, Praga i Skaryszew w drugiej połowie XVIII wieku.

Z tarasu Muzeum Warszawskiej Pragi widać bazar Różyckiego i panoramę starych praskich kamienic, poprzetykanych plombami nowych inwestycji. Wiele dzieje się nie tylko na zewnątrz placówki, ale i w środku! A do końca roku wstęp do tego muzeum jest wolny!

Ekspozycja stała prezentuje wielowątkową opowieść o prawobrzeżnej Warszawie. W Sali Historii Pragi uwagę przykuwa wielka makieta, pokazująca, jak wyglądał Golędzinów, Praga i Skaryszew w drugiej połowie XVIII wieku. Znajdująca się na pierwszym piętrze Sala Targu Praskiego nawiązuje z kolei do praskich tradycji handlowych. Można tam zobaczyć m.in. laskę do mierzenia konia w kłębie czy maszynę do robienia kajzerek. Zabytkowe piwnice muzeum pełne są zaś instalacji artystycznych.

Wystawa stała prezentuje historię Pragi i pokazuje, jak zmieniała i rozwija się przestrzeń prawobrzeżnej Warszawy. W piwnicach można zobaczyć ekspozycję odwołującą się do Stadionu Dziesięciolecia, wielokulturowości Pragi czy piosenek warszawskich. Można tam także posłuchać wspomnień mieszkańców Pragi. To szczególna opowieść o mieście, zwyczajach, czasem na wesoło, czasem na poważnie – wyjaśnia kierowniczka praskiej placówki Katarzyna Kuzko-Zwierz.

Ciekawie prezentują się też wystawy czasowe. Na ekspozycji „Co słychać na Pradze” można odkryć prawobrzeżną część stolicy zmysłami słuchu, węchu i dotyku. Wzrok nie jest potrzebny! Wystawa została przygotowana szczególnie z myślą o osobach niedowidzących i niewidzących, ale oczywiście nie jest przeznaczona tylko dla tej grupy, ale dostępna dla wszystkich.

W kręgu zainteresowań pracowników Muzeum Warszawskiej Pragi jest nie tylko sama Praga, ale cała prawobrzeżna część Warszawy i jej różnorodność. Stąd ekspozycja „Tarchomin 80”, na której na czarno-białych fotografiach możemy zobaczyć świat, którego już nie ma. Autor, Wiesław Antosik (1938-2013), absolwent łódzkiej filmówki, operator TVP oraz mieszkaniec Tarchomina, uwiecznił moment, kiedy na teren osady, pomiędzy pola i lasy, zaczęło wdzierać się miasto. Ta wystawa to jego debiut, szkoda, że pośmiertny.

Działalność placówki nie ogranicza się tylko do wystaw. Odbywają się tam różne wykłady i warsztaty. Aktualności można znaleźć na stronie muzeumpragi.pl

Do końca roku na wystawy i wydarzenia towarzyszące jest wstęp bezpłatny. Jak podkreśla Katarzyna Kuzko-Zwierz, muzeum nie zwalnia jednak tempa i już planuje to, co będzie działo się w 2018 roku, w tym wystawę i wydarzenia związane z 90-leciem istnienia warszawskiego zoo.

Newsletter Mieszkańca

Najnowsze artykuły

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 24 (698) ROK XXVII
Następne wydanie 11.01.2018

Archiwum wydań od nr 1/2006

REKLAMA

Najczęściej czytane