Prowokator w skórzanej kurtce

Biografia Marka Kotańskiego odsłania kulisy jego kontrowersyjnych akcji sprzed lat.

Wyciągał rękę do pojedynczego człowieka i porywał tłumy. Po mistrzowsku balansował na granicy dzielącej komunistyczną władzę od społeczeństwa, a w walce o słabych i skrzywdzonych jego bronią była często głośna prowokacja. Mieszkańcy Warszawy pamiętają m.in. jego starania o otwarcie domu dla nosicieli wirusa HIV w Kawęczynie, wielki koncert na Stadionie Dziesięciolecia, który zorganizował, aby zebrać pieniądze na pomoc dzieciom chorym na AIDS, czy też… akcję sprzątania publicznych toalet. Nieznane szerzej szczegóły tych i wielu innych wydarzeń z życia Kotana, czyli Marka Kotańskiego, przedstawia książka „Kotan. Czy mnie kochasz?” – pierwsza biografia wielkiego społecznika przełomu XX i XXI w. Marka Kotańskiego wspominają w niej uratowani przez niego ludzie – byli narkomani i bezdomni, do dziś wyznający coś w rodzaju „kultu Kotana”. Nie brak też i takich, którzy bez pardonu rozprawiają się z pomnikowym wizerunkiem założyciela Monaru. Ze wspomnień i dokumentów wyłania się postać złożona i niejednoznaczna – jedni zobaczą w niej nieszablonowego altruistę, prekursora wielkich kampanii społecznych, inni egocentryka i gadżeciarza, jeszcze inni – wrażliwca skrywającego się za maską twardziela. Jedno nie ulega wątpliwości: Marek Kotański do dziś inspiruje, a jego dzieło trwa – w stworzonych przez niego ośrodkach i schroniskach pomoc nadal znajdują ci, którzy z różnych powodów znaleźli się na marginesie społeczeństwa.


„Kotan. Czy mnie kochasz?”, Przemysław Bogusz, Wydawnictwo Trzecia Strona, Warszawa 2016. Książka do nabycia m.in. w salonach Empik.

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content