Skup złomu w zabytkowym dworcu
Pozostałości po Dworcu Terespolskim przy ul. Kijowskiej zostały wpisane do rejestru zabytków. Wiadomość ucieszyła mieszkańców, jednak radość nie trwała długo. PKP, które jest właścicielem obiektu, odwołało się od decyzji konserwatora.
– Podjąłem decyzję o wpisie do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego pozostałości dawnego Dworca Terespolskiego położonego w Warszawie przy ul. Kijowskiej 14A z uwagi na zachowane wartości historyczne i naukowe – poinformował Jakub Lewicki, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.
Historia budynku sięga lat 60. XIX w. To, co dzisiaj jest niewielkim wolnostojącym obiektem, to fragment wydłużonego budynku dawnego Dworca Terespolskiego, stanowiącego jeden z najważniejszych obiektów Kolei Żelaznej Warszawsko-Terespolskiej. Ma dużą wartość historyczną i naukową, która wynika m.in. z technologii wykonania czy rozwiązań technicznych cechujących architekturę II połowy XIX w.
Przez lata, pozostałości po Dworcu Terespolskim niszczały. Odpadający tynk, zamurowane cegłami okna. Siedziba punktu skupu surowców wtórnych. Czy wpis do rejestru zabytków oznacza ratunek dla tego miejsca? Czy w końcu zostanie ono odrestaurowane, zabezpieczone przed dalszym zniszczeniem? Okazuje się, że nie jest to wcale takie oczywiste…
– Obiekt jest własnością spółki PKP SA, w związku z tym z pytaniami na temat dalszych planów dotyczących użytkowania i remontów budynków należy zwrócić się bezpośrednio do jego właściciela. Na chwilę obecną nie posiadamy informacji na temat zmian przeznaczenia budynku. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków deklaruje ze swojej strony, iż będzie monitorował stan zachowania obiektu, a w zakresie posiadanych kompetencji będzie interweniował w przypadku podejmowania działań mogących przynieść uszczerbek stanu zachowania i wartości zabytkowych obiektu – tylko tyle dowiedzieliśmy się od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Zgodnie ze wskazówkami, zapytaliśmy właściciela obiektu, czyli wspomniane PKP, czy i jak będzie ratowany nowy zabytek. Odpowiedź jest zaskakująca.
PKP podkreślają, że budynek przy ul. Kijowskiej 14A stanowi jedynie niewielką część dawnego Dworca Terespolskiego. Obiekt należy do PKP S.A., ale obecnie jest wynajmowany przez firmę, która prowadzi w nim działalność gospodarczą. Od 2013 r. w budynku funkcjonuje skup surowców wtórnych.
– W związku z tym, że obecnie PKP S.A. planują odwołać się od decyzji o wpisie budynku do rejestru zabytków, nie są planowane żadne inwestycje w tym miejscu. Należy podkreślić, że zagospodarowanie budynku poprzez pozyskanie zewnętrznego najemcy pozwoliło zapobiec degradacji budynku i było znacznie korzystniejszym rozwiązaniem niż pozostawienie obiektu jako pustostan. Wynajęte pomieszczenia wykorzystywane są jako przestrzenie magazynowo-biurowe. Spółka odwołała się od decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – poinformował Michał Stilger, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych S.A.
Czy takiego scenariusza spodziewali się mieszkańcy i lokalni działacze, którzy od lat zabiegali o uratowanie niszczejącej historycznej perełki? Na pewno nie.
– Parterowy, czteroosiowy obiekt, który jest częścią budynku recepcyjnego, jest unikatowym reliktem XIX-wiecznego warszawskiego dworca osobowego. O jego ochronę zabiegali od lat prascy społecznicy, zaś badacze zajmujący się historią kolejnictwa podkreślali jego wartość – mówi Monika Wesołowska, autorka strony „Z Pragą za pan brat”.