Świątecznie na Grochowie

Świąteczne spotkanie władz Pragi Południe z mieszkańcami na placu Szembeka stało się już tradycją. W tym roku specjalnymi gośćmi spotkania byli Katarzyna Skrzynecka i Święty Mikołaj. Obydwoje stanowili atrakcję dla małych, średnich i dorosłych mieszkańców.

– Na terenie ilu państw leży Laponia ? Kto wymieni imiona reniferów Świętego Mikołaja? – pytała najmłodszych uczestników świątecznego spotkania pomocnica Świętego Mikołaja. Za prawidłowe odpowiedzi w quizach i konkursach były punkty i nagrody. Wśród nich m.in. mikołajowe nauszniki, czapki, pluszowe misie, a także choinki.

Ze znakomitym świątecznym repertuarem wystąpił Teatr N.O.R.A. z Zespołu Szkół Łączności. Oprócz tradycyjnych polskich kolęd, młodzi aktorzy „dawali czadu” na silnie rockową nutę (ale nadal w tematach bożonarodzeniowych ): – Kiedy Maryja była nastolatką, nie było łatwo, nie było łatwo…

Radosny, świąteczny nastrój udzielił się nie tylko rodzinom, które przybyły na spotkanie, ale także zazwyczaj poważnym samorządowcom. Zastępczyni burmistrza Pragi Południe Izabela Szostak-Smith paradowała w czerwonej, mikołajowej czapeczce i trzeba przyznać, że było jej w tym nakryciu do twarzy. Wiceburmistrz Karol Kowalczyk pozował w świątecznej „ramce”, a mikołajowe nauszniki przywdziali radni Michał Wieremiejczyk i Bogdan Jeziorski oraz dyrektor Centrum Promocji Kultury Mirosław Salach.

W namiotach rozstawionych na placu Szembeka odbywały się zajęcia aktywizujące i warsztaty. – Proszę bardzo, w kilkadziesiąt sekund można zrobić świąteczną gwiazdę. – ze zwykłego sianka świąteczne gadżety wyczarowywała Sylwia Kozłowska, która w południowopraskim Centrum Promocji Kultury prowadzi m.in. zajęcia z wikliniarstwa. Tuż obok mieszkańcy uczyli się artystycznego i kreatywnego ozdabiania choinkowych bombek. Stała też foto-budka, w której można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Selfie z Mikołajem było bezcenne, dlatego do namiotu, w który zasiadł ustawiła się prawie najdłuższa kolejka. Prawie, bo przebiła ją kolejka do poczęstunku. Najbardziej wytrwali już prawie godzinę przed otwarciem kuchni z pierogami, kapustą i barszczem ustawiali się w ogonku.

W spotkaniu brali udział nie tylko mieszkańcy Pragi Południe, ale także innych dzielnic, a nawet podwarszawskich miejscowości. – Super, że dostaliśmy prezent od Świętego Mikołaja, ale w domu też chyba coś dostaniemy pod choinkę… – mówiły naszemu reporterowi Basia, Kasia, i Asia, które na imprezę przyjechały z mamą Ewą aż z Ząbek.

Po zapadnięciu zmroku, czyli o godz. 16, na scenę weszli południowoprascy samorządowcy na czele z gospodarzem dzielnicy burmistrzem Tomaszem Kucharskim, który złożył mieszkańcom najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Nastąpiło też uroczyste „odpalenie” choinki. Samorządowcy ruszyli w tłum dzieląc się opłatkiem z mieszkańcami. Uwieńczeniem spotkania był świąteczny koncert Katarzyny Skrzyneckiej, który mieszkańcy przyjęli z dużym aplauzem. Imprezę zorganizował Urząd Dzielnicy Praga-Południe we współpracy z Centrum Promocji Kultury.