Z OSTATNIEJ CHWILI
Sprawdź imprezy w Twojej okolicy.Zaginął kot, zgubiłeś psa, portal „Mieszkańca” bezpłatnie info o tym da!* www.facebook.com/gazetamieszkaniec * ilość informacji ograniczona; osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny 22 810-64-12

Wrzesień

Wrzesień, dziewiąty miesiąc roku. Dlaczego w tak wielu językach to septembre, september, septiembre, septembrie? Proste: u Rzymian był to miesiąc siódmy z kolei (siedem to septem) i to przetrwało w językach, które wiele czerpią z łaciny.

Czyli – okazuje się, „iż Polacy nie gęsi, a swój język mają” i tym razem nie muszą posiłkować się zapożyczeniami.

Dlaczego tak nazwaliśmy ten miesiąc? Bo wówczas malowniczo, przepięknie kwitły wrzosy, spowijane delikatnie babim latem. Dlatego czasem nosił nazwę „pajęcznik”, podobnie, jak październik bywał nazywany „winnikiem”, od zbiorów winogron bardzo już dojrzałych.

Wrzesień niesie sporo informacji o kolejnych miesiącach: jaki pierwszy wrzesień, taka będzie jesień. Gdy we wrześniu tłuste ptaki, w zimie mróz nie byle jaki. Kiedy wrzesień suchy, w październiku pluchy.

Tak czy siak, korzystajmy z dość długiego jeszcze dnia, ze spacerów, grzybobrania, z rumianych polskich jabłek, soczystych gruszek, śliwek z aksamitną skórką. Z bogatego kosza wspaniałych jarzyn. Warto!

 

 

Newsletter Mieszkańca

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 19 (693) ROK XXVII
Następne wydanie 26.10.2017

Archiwum wydań od nr 1/2006

Najnowsze artykuły

REKLAMA

Najczęściej czytane