Wybieramy „Zacnych Mieszkańców”!

Ależ nam się zrobił piękny poczet godnych Finalistów Plebiscytu „Zacny Mieszkaniec”!!!

Prezentujemy finałową dwudziestkę Naszych Mieszkańców, których Nasi Czytelnicy szczególnie chcieliby uhonorować przymiotnikiem „Zacny”…

Za nami dwa etapy kolejnej edycji Plebiscytu „Zacny Mieszkaniec”. Przypomnijmy, w pierwszym etapie Czytelnicy i Internauci zgłaszali propozycje kandydatów, Mieszkańców, wybitnie cenionych przez lokalną społeczność. Zgłaszaliście Państwo ludzi kultury i sztuki, nauki, sportu, samorządu, polityki, służby zdrowia, oświaty, działaczy społecznych i duchownych. Ludzi powszechnie znanych oraz takich, którzy po prostu robią swoje i rzadko trafiają na pierwsze strony gazet. Niektóre zgłoszenia zawierały tylko imię i nazwisko kandydata, zaś inne były opatrzone długim uzasadnieniem. Za wszystkie kandydatury jeszcze raz serdecznie Państwu dziękujemy!

osieckaDo naszej redakcji przesłaliście Państwo ponad pół setki propozycji kandydatów i kandydatek do tytułu „Zacny Mieszkaniec”. Drugim etapem Plebiscytu był wybór ścisłych finalistów – dwudziestu osób, których nazwiska zostaną poddane publicznemu głosowaniu. Tego wyboru dokonała Kapituła Plebiscytu złożona z Laureatów poprzednich edycji oraz grona redakcyjnego. Dziś właśnie na naszych łamach prezentujemy tę zacną dwudziestkę, a nasz Plebiscyt wkracza na ostatni etap – w fazę głosowania.

Tradycyjnie już umożliwiamy Państwu oddanie głosów w Plebiscycie zarówno w formie tradycyjnej (drogą listową na adres: Redakcja „Mieszkaniec”, ul. Grenadierów, 10 04-062 Warszawa), jak i poprzez nasz internetowy portal www.mieszkaniec.pl

Głosowanie rozpocznie się 08.09.2016 i potrwa do 15.10.2016 (w przypadku korespondencji będzie decydowała data stempla pocztowego). Głos będzie ważny, jeśli zostanie oddany na co najmniej jednego kandydata, lecz nie na więcej niż pięciu kandydatów. Po zakończeniu głosowania (mniej więcej w terminie miesięcznym) i zliczeniu oraz weryfikacji wszystkich głosów Redakcja ogłosi wyniki IV edycji Plebiscytu „Zacny Mieszkaniec”. Następnie te tytuły zostaną uroczyście przyznane Laureatom. Wszyscy głosujący w Plebiscycie, którzy będą mieli takie życzenie, wezmą udział losowaniu atrakcyjnych nagród rzeczowych.

            Zapraszamy Państwa do udziału w naszym Plebiscycie!


Historia Plebiscytu „Zacny Mieszkaniec”

            Bieżąca edycja Plebiscytu „Zacny Mieszkaniec” jest czwartą w 25-letniej historii naszego czasopisma. Plebiscyt organizujemy niezmiernie rzadko, co kilka lat, co m.in. powoduje, że ten honorowy tytuł cieszy się wielkim poważaniem. Ale najważniejsze w naszym Plebiscycie jest to, że zarówno kandydatów do tytułu, jak i laureatów wybierają sami Czytelnicy. A nie brak wśród naszej społeczności osób wyjątkowych, takich które w pełni zasługują na wyróżnienie. To często nasi sąsiedzi, których w normalnym życiu możemy spotkać nie tylko na łamach mediów, ale także w drodze do warzywniaka, czy na autobusowym przystanku.

            Pierwszą edycję Plebiscytu zorganizowaliśmy jeszcze w ubiegłym wieku, przy okazji Jubileuszu 5-lecia „Mieszkańca”. Nasi Czytelnicy uznali, że na ten honorowy tytuł zasługują: Agnieszka Osiecka (chyba najbardziej znana w Polsce poetka i autorka tekstów piosenek), Tadeusz Drozda (jeden z najbardziej znanych showmenów określany „Dyżurnym Satyrykiem Kraju”), wybitny aktor Henryk Machalica, Ryszard Szurkowski (legenda polskiego kolarstwa szosowego) oraz prof. dr hab. Wojciech Maria Kuś (lekarz ortopeda, twórca polskiej szkoły chirurgii kolana).

            Jak widać, już przy pierwszej edycji Plebiscytu „poprzeczka” została ustawiona na najwyższym poziomie. Dziesięć lat później, w 2001 roku, odbyła się druga edycja Plebiscytu „Zacny Mieszkaniec”. Tym razem do Szacownego Grona Laureatów dołączyły tylko trzy osoby: Zygmunt Kęstowicz (przesympatyczny i utalentowany aktor znany m.in. z takich produkcji, jak „Pora na Telesfora”, „Piątek z Pankracym”, czy serialu „Klan”), ks. prałat Krzysztof Jackowski (kapelan Państwowej Straży Pożarnej i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, twórca grochowskiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników) oraz Zenon Nowosz (znakomity sprinter, mistrz Europy, trzykrotny reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich).

            Ostatnią edycję Plebiscytu przeprowadziliśmy pięć lat temu z okazji Jubileuszu 20-lecia „Mieszkańca”. Wtedy też, po raz pierwszy, umożliwiliśmy Czytelnikom głosowanie drogą elektroniczną, poprzez internet. Efekt był zaskakujący – w naszym Plebiscycie oddano tysiące głosów! A „Zacnymi Mieszkańcami” zostali: Wojciech Malajkat (wybitny aktor, profesor sztuki teatralnej i dyrektor stołecznego Teatru Syrena), Wanda Piotrowska (judoczka, wielokrotna mistrzyni kraju, pierwsza w Polsce trenerka judo), Ryszard Kalhoff (najstarszy czynny radny z Pragi-Południe, szczególnie aktywny na płaszczyźnie kultury i opieki zdrowotnej), ks. infułat Stanisław Rawski (wieloletni proboszcz najstarszej sasko-kępskiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy) oraz Tomasz Łysiak (pisarz, dziennikarz znany m.in. z radiowej audycji „DeDektyw Inwektyw”).


Czytaj o nominowanych:

z


ZAGŁOSUJ

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content