12 marca – Światowy Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu
Światowy Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu obchodzony jest od 2008 roku, jak sama nazwa wskazuje, właśnie w Internecie. Inicjatorami tego wydarzenia są „Reporterzy bez granic” (francuska organizacja Reporters Sans Frontieres – RSF), którzy w ten sposób chcą wspierać Internet, jako nieograniczony sposób komunikacji, przekazywania informacji i tak jak bronią wolności prasy, zamierzają też piętnować rządy na całym świecie, które ograniczają albo cenzurują swobodę wypowiedzi w sieci.
Co roku, podczas Światowego Dnia Przeciwko Cenzurze Internetu organizatorzy tego wydarzenia, przyznają Nagrodę Netizen dla pojedynczego internauty lub grupy, która wyróżniła się działaniami na rzecz wolności słowa w Internecie.
Jest też druga strona medalu, bo publikowana i stale aktualizowana przez „Reporterów bez granic” są listy „Wrogów Internetu” (kraje cenzurujące wiadomości w sieci) i „Pod nadzorem” (kraje, z których docierają niepokojące sygnały o cenzurze informacji).
W 2020 r. na listach RSF znalazły się między innymi:
WROGOWIE INTERNETU: Arabia Saudyjska, Birma, Chiny, Korea Północna, Kuba, Egipt, Iran, Uzbekistan, Syria, Tunezja, Turkmenistan, Wietnam.
POD NADZOREM: Rosja, Turcja, Australia, Korea Południowa, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Białoruś i Tajlandia