1,5 tys. dzieci i nastolatków próbowało się zabić w 2021 roku!
Według policyjnych statystyk w 2021 roku aż 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia targnęło się na swoje życie i aż 127 z tych prób okazało się śmiertelne! To aż o 77% więcej prób samobójczych oraz o 19% śmierci samobójczych niż w 2020 roku!
W ciągu ostatnich dziesięciu lat polska policja prowadziła postępowania w przypadku 5658 prób odebrania sobie życia oraz 1181 śmierci samobójczych dzieci i nastolatków do 18. roku życia! Od 2012 roku możemy obserwować wyraźny wzrost podejmowanych prób samobójczych, przy czym w 2021 roku liczba młodocianych samobójców gwałtownie wzrosła!
Bardzo niepokojące jest to, że wzrosła liczba dziewczynek, które próbowały odebrać sobie życie – w 2021 roku Komenda Główna Policji zarejestrowała wzrost o 101%.
Powyższe dane są naprawdę zatrważające! Tym bardziej, że dotyczą tak młodych ludzi. I niestety nie odzwierciedlają rzeczywistej skali problemu! Należy mieć bowiem świadomość, że nie wszystkie nieudane zachowania samobójcze zgłaszane są na policję!
Według Światowej Organizacji Zdrowia na każdą odnotowaną w oficjalnych rejestrach śmierć samobójczą niepełnoletniej osoby przypada od 100 do 200 prób. Oznaczałoby to, że w naszym kraju w ubiegłym roku próbę odebrania sobie życia podjęło od 12 700 do 25 400 osób poniżej 18. roku życia!
Dlaczego młodzi ludzie próbują się zabić?
Niestety na pytanie o to, dlaczego ludzie próbują pozbawić się życia nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Błędnym jest chociażby przekonanie, że osoby targające się na swoje życie cierpią z powodu zaburzeń lub chorób psychicznych.
Oczywiście choroba psychiczna może iść w parze ze skłonnościami samobójczymi, ale nie musi. Chociaż osoby cierpiące np. na depresję, schizofrenię bądź zaburzenia afektywne dwubiegunowe znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, nie można zakładać, że choroba psychiczna leży u podłoża każdego samobójstwa.
Zachowania samobójcze to bardzo złożone zjawisko, które ma bardzo różne podłoże. Wśród przyczyn targnięcia się na życie przez dzieci i nastolatków wymienia się między innymi problemy w rodzinie, stresujące wydarzenia życiowe, trudności interpersonalne, choroby i urazy utrudniające lub uniemożliwiające normalne funkcjonowanie oraz problemy z nauką.
Odebrać sobie życie nierzadko próbują również dzieci i nastolatkowie będący ofiarami nadużyć seksualnych i fizycznych. Ale oczywiście to nie wszystkie możliwe przyczyny samobójstw!
Jak rozpoznać, że dziecko może targnąć się na własne życie?
Niemal zawsze samobójcy w ten czy inny sposób sygnalizują wcześniej swe zamiary. Nawet jeśli dziecko czy nastolatek nie mówi o tym wprost, samobójstwo zwykle zwiastują pewne typowe symptomy. Wielu samobójstwom oraz próbom samobójczym wśród osób poniżej 18 roku życia można było zapobiec, gdyby rodzina lub znajomi zauważyli te sygnały i w porę zareagowali!
Kłopot w tym, że poza tak oczywistymi symptomami zagrożenia samobójczego, jak częste mówienie o własnej śmierci lub bezsensie życia, szukanie informacji o tym, jak się zabić czy też gromadzenie leków bądź innych środków, mogących posłużyć do odebrania sobie życia, istnieje wiele mniej jednoznacznych sygnałów, jak chociażby zmiany sposobu odżywiania, trudności z koncentracją, rozkojarzenie przypominające nieobecność lub skargi na nieustanne zmęczenie. Nie wszyscy młodzi ludzie wyraźnie dają do zrozumienia, że chodzą im po głowie samobójcze myśli.
Jednak nie tylko niejednoznaczność symptomów może być powodem ignorowania problemu przez członków rodziny i przyjaciół młodego człowieka. Nie zawsze też w grę wchodzi obojętność rodziców wobec dzieci. Ludziom po prostu trudno jest przyjąć do świadomości, że bliska im osoba, a zwłaszcza dziecko, może myśleć o samobójstwie! Nawet jeśli czują, że dzieje się coś złego!
Przyczyn ignorowania sygnałów zagrożenia samobójczego przez bliskich lub znajomych można doszukiwać się również rozpowszechnionych mitach o samobójcach. Jak chociażby tego, że mówiący o samobójstwie ludzie, nie odbierają sobie życia. Albo że osoby grożące lub sugerujące, że się zabiją, tak naprawdę chcą jedynie manipulować otoczeniem.
Niestety, badania wskazują, że nawet 80% osób planujących samobójstwo, mówi o tym wcześniej osobom ze swojego otoczenia. W tym przypadku próba zwrócenia uwagi otoczenia na siebie i swoje problemy często jest wołaniem o pomoc! Dlatego nie powinno się lekceważyć żadnych niepokojących sygnałów, wysyłanych przez młodych ludzi.
Dzieci potrzebują wsparcia rodziców oraz opiekunów, zwłaszcza w momentach, kiedy przychodzą pierwsze problemy i kryzysy. Nie powinny wtedy zostawać z nimi same. Dziecko czy nastolatek nie ma jeszcze narzędzi potrzebnych do radzenia sobie w trudnych chwilach, potrzebuje czasu, aby je zdobyć. To my, dorośli, powinniśmy pełnić te role, być stabilnym wsparciem i empatycznym słuchaczem, który przeprowadzi dziecko przez trudny okres dorastania. Samobójstwom można zapobiegać – napisała Dr Halszka Witkowska, Koordynator projektu „Życie warte jest rozmowy”.
Gdzie szukać pomocy?
Nie zawsze rodzice potrafią samemu uporać się z problemami swojego dziecka. Nie ma w tym nic złego. Najważniejsze jest to, że w porę zauważyli, że dzieje się coś złego i chcą temu zaradzić. A nie mogąc samemu pomóc, można zasięgnąć porady u specjalisty.
Zarówno rodzice, jak i same dzieci mogą szukać pomocy w:
- szkolnych gabinetach pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
- poradniach psychologiczno-pedagogicznych, poradniach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży,
- ośrodkach interwencji kryzysowej, ośrodkach pomocy społecznej,
- powiatowych centrach pomocy rodzinie,
- organizacjach pozarządowych.
Aktualną listę ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej można znaleźć na www.nfz.gov.pl.
Do dyspozycji młodych ludzi oraz ich bliskich są również telefony zaufania (pełną listę ogólnopolskich telefonów zaufania można znaleźć na www.zwjr.pl).
/jn/
Źródło: Serwis „Życie warte jest rozmowy”, Raport Zachowania samobójcze wśród dzieci i młodzieży na lata 2012-2021 przygotowany przez Serwis „Życie warte jest rozmowy”