21 urodziny Leona

Dziś, 4 stycznia 2022 roku słoń Leon z warszawskiego ogrodu zoologicznego kończy 21 lat. W prezencie urodzinowym otrzymał wielką porcję owoców.

Słoń Leon z warszawskiego ZOO

Leon to niezwykle okazały i jedyny samiec słonia mieszkający w stołecznym ogrodzie zoologicznym. Jest bardzo spokojny i łagodny, mimo to z powodu jego rozmiarów opiekunowie zachowują dużą ostrożność, gdy się nim zajmują. Leon urodził się w 2001 roku w ZOO w Tel Awiwie, a do Warszawy przyjechał w 2003 roku w wieku dwóch lat. Przedstawiciele jego gatunku dożywają do około 70 lat, więc nasz 21-latek ma jeszcze długie życie przed sobą.

Dzisiejszy solenizant jest wielkim łakomczuchem, dużą przyjemność sprawił mu urodzinowy prezent w postaci słodkich owoców, takich jak kiwi i ananas – nie są to frykasy, które słonie jadają codziennie. Otrzymują je tylko przy specjalnych okazjach. Ich dieta składa się głównie z siana, zieleniny oraz pędów i liści drzew.

Leonowi towarzyszą dwie 20-letnie samice: Buba i Fryderyka. Opiekunowie słoni marzą o powtórzeniu sukcesu hodowlanego z 1937 roku, kiedy to przyszła na świat samica nazwana Tuzinką. Jak do tej pory jest ona jedynym słoniem urodzonym w polskim ZOO.

Słonie afrykańskie

Leon i jego towarzyszki są słoniami afrykańskimi. Słoń afrykański jest największym lądowym zwierzęciem na świecie. Samce tego gatunku dorastają nawet do 4 metrów wysokości i mogą ważyć 6000-10 000 kilogramów!

Prócz słoni afrykańskich na świecie żyją jeszcze, mniejsze od nich, słonie indyjskie. Obydwa gatunki bardzo łatwo od siebie odróżnić. Słonie afrykańskie mają wielkie uszy i wypukłe czoło, słonie indyjskie natomiast małe uszy i wklęsłe czoło. Warto wiedzieć, że duże uszy słoni afrykańskich pomagają im regulować temperaturę ciała. Mimo swoich gabarytów i wagi słonie potrafią względnie szybko biegać i bardzo dobrze pływać!

Inną ciekawostką dotyczącą słoni jest to, że ich kły wcale kłami nie są. To zmodyfikowane siekacze, fachowo zwane ciosami! Prócz nich zwierzęta mają jeszcze tylko cztery zęby trzonowe – dwa w żuchwie i dwa w szczęce. Są to bardzo duże i długie na 30 centymetrów zęby. Ścierają się podczas jedzenia, ale to nie problem, ponieważ te zużyte są zastępowanie nowymi. Warto także wiedzieć, że trąba słonia zbudowana jest z około 40 tysięcy mięśni!

Góralki

Warszawskie słonie dzielą swoje mieszkanie (czyli słoniarnię) z innymi zwierzętami. Są to góralki osiągające rozmiary domowego kota. Z wyglądu bardzo przypominają kawie domowe (świnki morskie), ale nie są z nimi spokrewnione. Co więcej, góralki nie są gryzoniami. Zaliczane są do ssaków kopytnych, a ich bliskimi krewniakami są… słonie! /jn/

Źródło: Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, wwf.pl, wikipedia.org
Foto: Miejski Ogród Zoologiczny w WarszawieBieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content