213 nowych tramwajów dla Warszawy

Obowiązkowa kontrola uprzednia prezesa Urzędu Zamówień Publicznych została zakończona i nie wykazała żadnych uchybień i naruszeń przepisów w przetargu Tramwajów Warszawskich. A to oznacza, że podpisanie umowy na nawet 213 nowych tramwajów dla Warszawy będzie możliwe jeszcze w czerwcu.

Prezes Tramwajów Warszawskich, Wojciech Bartelski: Teraz czekają nas tylko formalności, jak na przykład złożenie przez producenta gwarancji należytego wykonania umowy, ustalimy także datę podpisania tej umowy. Spodziewam się, że nastąpi to bardzo szybko, prawdopodobnie jeszcze w czerwcu. 

Nowe wagony wyjadą na nowe trasy np. do Wilanowa czy na Gocław. Pojadą także po tych które istnieją. W zamówieniu podstawowym kupimy 123 tramwaje i jeżeli znajdziemy pieniądze, to także 90 w ramach opcji. Razem do 213 pojazdów. Cena jaką zaproponował Hyundai Rotem Company za te 213 tramwajów, to około 1 mld 800 mln zł netto. Była to jedyna oferta jaka mieściła się w naszym kosztorysie.

Ze uwagi na różne potrzeby przewozowe kupujemy kilka rodzajów tramwajów, o różnej długości, jednokierunkowe i dwukierunkowe. Wszystkie oczywiście będą niskopodłogowe, co oznacza, że będę przyjazne niepełnosprawnym i opiekunom z dziećmi w wózkach. Będzie w nich klimatyzacja i monitoring.

Jak informuje Maciej Dutkiewicz, rzecznik TW, zakup uzyskał częściowe dofinansowanie z funduszy UE. Tramwaje w ramach zamówienia podstawowego wybrany producent powinien dostarczyć do końca 2022 roku, a w ramach opcji do końca 2023 roku. Dostawy wagonów rozpoczną się w ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy.

Tramwaje Warszawskie używają obecnie niemal 530  tramwajów i składów tramwajowych jeżdżących w parach. 311 wagonów, czyli aż 59% floty tramwajowej to wagony niskopodłogowe. Dzięki naszemu zakupowi pasażerowie będą częściej mogli podróżować niskopodłogowymi, wygodnymi wagonami. Już dziś Warszawa, wśród miast eksploatujących tramwaje, może się pochwalić najwyższym w Polsce procentowym udziałem wagonów niskopodłogowych kupowanych jako nowe.

 

 

Źródło: Informacja prasowa