22 września Dniem bez Samochodu
22 września – jak co roku w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności – Warszawa zachęca do zostawienia auta w garażu albo na parkingu. Najlepiej przesiąść się do Warszawskiego Transportu Publicznego, w którym tego dnia nie trzeba kasować biletów.
Dzień bez Samochodu może być doskonałą okazją do przekonania się, jak komfortowa jest stołeczna komunikacja publiczna. Warto pójść na przystanek i sprawdzić, że autobus, tramwaj, metro albo pociąg dowiozą nas tak samo sprawnie do celu, a dodatkowo zadbamy o środowisko, zaoszczędzimy pieniądze, możemy poczytać książkę i nie musimy się martwić o miejsce do parkowania.
Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, dlatego w czwartek 22 września od godz. 00:00 do godz. 23:59 wsiadając do warszawskiego autobusu, tramwaju, metra lub pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej nie trzeba mieć biletu. Kasowniki oraz opcja zakupu biletów papierowych w pojazdowych automatach biletowych zostaną wyłączone. Zostaną także otwarte bramki metra.
Tych, którzy jednak wsiądą samochodu, Warszawa zachęca do przesiadki do transportu publicznego. Tego dnia ze wszystkich parkingów P+R będzie można korzystać bezpłatnie. Pracownicy ZTM zapewnią swobodny wjazd i wyjazd z obiektów.
Na Dzień bez Samochodu specjalną ofertę przygotowały także Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa. Bezpłatna podróż będzie możliwa we wszystkich pociągach i autobusach komunikacji zastępczej KM na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Szulborze Wielkie, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica oraz w autobusach KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin.
W pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej prawo do bezpłatnych przejazdów przysługuje na przejazdy wszystkimi pociągami i autobusami zastępczymi, niezależnie od relacji i czasu podróży.
Dzień bez Samochodu kończy Europejski Tydzień Mobilności, który zawsze przypada w dniach 16–22 września. Jest to cykliczne przedsięwzięcie Komisji Europejskiej poświęcone zrównoważonej mobilności miejskiej. Promuje zmianę zachowań komunikacyjnych z naciskiem na wybór transportu zbiorowego oraz innych inteligentnych i przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań./um/