30 tys. pszczół zamieszkało na dachu białołęckiego ratusza
Dwie pszczele rodziny zamieszkały na dachu urzędu dzielnicy Białołęka. Ponad 30 tysięcy owadów ma w okolicy urozmaiconą jadłodajnię.
Pszczoły które zamieszkały przy ul. Modlińskiej 197, to dwie rodziny, czyli dwa roje rasy Kraińskiej linii Hinderhofer AGT z matkami hodowlanymi z 2018 roku. Ich domem są dwa drewniane ule typu Longstroth ¾. Białołęckie pszczoły będą miały bardzo bogatą bazę użytkową: spadź ze starych dębów na Kępie Tarchomińskiej, nawłoć znad Wisły, jak również lipy oraz drzewa owocowe w Rodzinnych Ogródkach Działkowych i okolicznych posesjach.
Pszczoła miodna jest jedynym owadem na świecie, który wytwarza pokarm dla człowieka. Najpopularniejszym produktem pszczelim jest miód, ale od pszczół pozyskuje się również pyłek kwiatowy, pierzgę, propolis, wosk, mleczko pszczele i jad pszczeli. Pszczoły miodne zapylają ponad 70% roślin pożytkowych. Aż 1/3 produktów spożywczych powstaje przy ich współudziale. Obecność pszczół na roślinach owadopylnych zwiększa plony od kilku do nawet 90 procent.
– Miodem, który wytworzą nowi mieszkańcy, pod koniec lata będziemy częstować białołęczan! Miód, bez względu na „miejsce pracy” owadów, to jeden z najzdrowszych, a jednocześnie najczystszych produktów spożywczych. Pszczoły zbierają nektar tylko z czystych kwiatów, Dodatkowo rodzina pszczela działa jak naturalny i wyjątkowy system filtrujący. Ponadto rośliny w miastach nie są opryskiwane, a więc nie są skażone pestycydami, dlatego dla pszczół to doskonały teren do zbiorów – opisuje Urząd Dzielnicy i dodaje, że w Warszawie ule znajdują się m.in. na Urzędzie Dzielnicy Bemowo, na Pałacu Kultury i Nauki, w ogrodach Sejmu RP, na terenie Ministerstwa Rolnictwa, na budynku dyrekcji Lasów Państwowych, na dachu hotelu Hyatt, na dachu Arkadii i Galerii Wileńskiej.
Źródło: Urząd Dzielnicy Białołęka