658 łóżek z ponad 2 tys. przeznaczone na covidowe – miejskie szpitale w czasie pandemii
Są sytuacje, kiedy potrzebujemy na już pomocy medycznej w szpitalu. Lekarz pierwszego kontaktu wystawia pilne skierowanie (zaznaczając „CITO”) i jesteśmy pewni, że dzięki temu „za chwilę” nasze problemy zdrowotne zostaną rozwiązane. Tymczasem…
Samo „CITO” w przypadku skierowania na zabieg w szpitalu wcale nie oznacza, że zostaniemy przyjęci na dany oddział np. w ciągu tygodnia czy dwóch, a po prostu w pierwszym wolnym terminie, a to może oznaczać, że nawet za pół roku, czy później. Teraz, kiedy przez pandemię, większość szpitali w całym kraju jest zobligowana do priorytetowego podchodzenia do pacjentów z covid-19, na leczenie innych chorób tak naprawdę jest niewiele miejsca. Jak to wygląda w placówkach zarządzanych przez urząd miasta? Delikatnie rzecz ujmując – nie jest dobrze…
Na terenie Warszawy są 42 szpitale, z czego 11 podlegają Urzędowi Miasta (na czas pandemii wojewoda przejął Szpital Solec ze Szpitalem Południowym). Spośród tych 11 szpitali tylko 4 nie mają oddziałów covidowych: 3 szpitale ginekologiczno-położnicze i 1 szpital dziecięcy.
– W chwili obecnej decyzją wojewody mazowieckiego oraz Ministra Zdrowia aż 658 łóżek ponad 2 tys. zostało przeznaczone w podległych miastu szpitalach do leczenia pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Władze Warszawy, wraz z otrzymywaniem kolejnych decyzji o tworzeniu łóżek „covidowych” w miejskich szpitalach, zwracały uwagę na konieczność jednoczesnego zapewnienia mieszkańcom dostępu do opieki medycznej, w tym również niezbędnej hospitalizacji, przeprowadzenia zabiegów etc. Z kolei Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia w dniu 08.03.2021 r. wydała zalecenia aby w celu zapewnienia dodatkowych łóżek dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, placówki ograniczały do niezbędnego minimum udzielanie świadczeń wykonywanych planowo lub czasowo ich zaprzestały – tłumaczy Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta i dodaje, że miejskie szpitale w miarę możliwości starały się utrzymywać funkcjonowanie wszystkich oddziałów szpitalnych.
Z uwagi na sytuację epidemiczną, informacje dotyczące poszczególnych oddziałów szpitalnych i dostępności łóżek zmieniają się w ciągu każdej doby.
Jak zatem dowiedzieć się gdzie uzyskamy pomoc? Jedyny sposób to dzwonienie do szpitali i pytanie o dostępność łóżek na danych oddziałach. Jak zapewnia rzeczniczka, miejskie placówki prowadzą strony internetowe, gdzie znajdziemy niezbędne numery telefonów.
Poza tym można też zadzwonić na infolinię Mazowieckiego NFZ: 800 190 590, gdzie 7 dni w tygodniu przez całą dobę uzyskamy informacje gdzie najszybciej otrzymamy pomoc medyczną. W strukturach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego funkcjonuje natomiast Lekarz Koordynator Ratownictwa Medycznego (tel.: 22 595 13 04), który posiada aktualne informacje na temat sytuacji we wszystkich szpitalach.