80. rocznica bitwy pod Lagarde. Uroczystość przy głazie poświęconym pamięci polskich grenadierów

W tym roku przypada 80. rocznica bojowego chrztu słynnej jednostki Wojska Polskiego – I Dywizji Grenadierów, która w 1940 roku walczyła w obronie Francji na terenie Alzacji i Lotaryngii.
17 czerwca 1940 roku, I Dywizja Grenadierów stoczyła bitwę pod Lagarde. I to właśnie co roku dokładnie tego dnia spotykaliśmy się w licznym gronie przy głazie poświęconym pamięci wszystkich polskich grenadierów, aby uczcić pamięć o poległych żołnierzach dowodzonych przez gen. Bronisława Ducha.
W tym roku, ze względu na stan epidemii koronawirusa oraz konieczność zachowania bezpieczeństwa, uroczystość była wyjątkowo skromna, choć również doniosła.

W imieniu Zarządu Dzielnicy kilka słów o grenadierach odczytał Karol Kowalczyk, zastępca burmistrza. Później przy głazie upamiętniającym żołnierzy złożone zostały wieńce.
Wyjątkowo skromnie, ale również wyjątkowo pięknie, bo uroczyście. Wieńce złożyły Bożena Manarczyk (wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy), Zofia Backiel (przewodnicząca Rady Seniorów) oraz Karol Kowalczyk (wiceburmistrz), Michał Wieremiejczyk (radny), a także przedstawiciel ambasady francuskiej. 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content