95-lecie Teatru Lalek Baj

95-lecie Teatru Lalek Baj

Najstarszy w Polsce teatr lalek skończył 95-lat! Oczywiście chodzi o Teatr Baj, mieszczący się przy ul. Jagiellońskiej 28. Obchody zainaugurowała promocja książki „Magiczna noc w teatrze”, wydanej specjalnie z tej okazji. A 2 grudnia odbyła się jubileuszowa gala oraz premiera spektaklu „Małgosia i Jaś”.

Najstarszy teatr lalek w Polsce

Praski Teatr Baj jest najstarszym teatrem lalek dla dzieci w naszym kraju. Swoje podwoje otworzył w 1928 roku, a obecną nazwę przyjął w 1930 roku.

Co ciekawe, pierwotnie mieścił się nie na Pradze, ale na Żoliborzu. Obecną siedzibę objął w 1954 roku. Mieści się w dawnym gmachu Wychowawczym Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona. Zajmuje centralną część budynku od ulicy Jagiellońskiej oraz czwarte piętro i poddasze.

Pierwsze spektakle Teatru Baj pod względem formy i techniki inspirowane były szopką – tradycyjnym przedstawieniem granym przy użyciu kukieł w okresie Bożego Narodzenia.

W 2020 roku odbyła się kompleksowa modernizacja budynku Teatru Baj. Odnowiono główną salę widowiskową z ruchomą sceną i 180 miejscami na widowni, salę kameralną dla grup 25-osobowych oraz przestrzeń edukacyjna. A w holu głównym teatru pojawiły się ogromne malowidła. Koszt tej inwestycji wyniósł prawie 28 mln zł.

Specjalna premiera

Z okazji jubileusz Teatr Baj  przygotował dla młodej publiczności premierę – spektakl „Małgosia i Jaś”. Do współpracy przy jego tworzeniu spektaklu Baj zaprosił twórców z kultowego kanadyjskiego Le Carrousel. Sztukę Suzanne Lebeau reżyseruje Gervais Gaudreault. To wyjątkowy, wartki, pełen zwrotów akcji i uwypuklonych emocji tekst bardzo cenionej autorki Suzanne Lebeau koresponduje z klasyczną, dobrze nam wszystkim znaną bajką. Spektakl będzie można oglądać między 2 a 9 grudnia 2023 roku oraz w lutym 2024 roku.

/JPN/

Lokalny portal informacyjny w Warszawie

Źródło: Urząd m.st. Warszawy, Wikipedia

Foto: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commonserror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content