95. urodziny warszawskiego ogrodu zoologicznego!
W sobotę, 11 marca 2023 roku świętujemy jubileusz 95-lecia Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antonina i Jana Żabińskich w Warszawie. Z tej okazji na gości czekają liczne atrakcje. Warto wiedzieć, że jest to również Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów oraz przedostatni dzień TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych w warszawskim ZOO.
95 lat minęło jak jeden dzień!
To już w najbliższą sobotę, 11 marca 2023 roku! Warszawskie ZOO obchodzi swoje 95. urodziny! Aż trudno uwierzyć, że minęło już tyle lat od otwarcia stołecznej menażerii. Z tej okazji na wszystkich zwiedzających czekają m.in. takie atrakcje, jak:
- tort urodzinowy,
- odsłonięcie nowej tablicy ZOO z patronami,,
- historyczne opowieści gwarą warszawską Piotra Giergota,
- konkursy z nagrodami z Emilią Dankwą,
- warsztaty i konkursy z wolontariuszami warszawskiego ZOO.
Urodzinowa impreza rozpocznie się o godz. 9.00. grą terenową „Zwiedzający na medal”. Start: Punkt Obsługi Klienta przy bramie od ul. Ratuszowej. O godz. 10.00 przy bramie główniej warszawską gwarą będzie witał gości Piotr Giergot, wielbiciel Pragi i youtuber prowadzący kanał „Telewizja Tele-Giergot”.
Uroczyste odsłonięcie nowej tablicy ZOO z patronami Antoniną i Janem Żabińskimi odbędzie się o godz. 11.00 przy bramie głównej, ul. Ratuszowa. W wydarzeniu będą uczestniczyć:
- Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy,
- Andrzej Kruszewski, dyrektor warszawskiego ogrodu zoologicznego,
- Renata Niewitecka, przedstawicielka Rady Miasta,
- Ewa Zbonikowska-Rembiszewska, prezeska Fundacji Panda,
- Anna Żbińska, wnuczka Antoniny i Jana Żabińskich.
Strażnicy miejscy będą towarzyszyli na posterunku honorowym przy tablicy.
Między godz. 11.00 a 13.00 w Ptaszarni odbędą się warsztaty przygotowane przez wolontariuszy warszawskiego ZOO. Na uczestników czekają:
- test wiedzy o ZOO z nagrodami,
- kolorowanki ze zwierzakami warszawskiego ZOO,
- przypinki jubileuszowe – będzie można stworzyć własną.
W godz. 12.00-14.00 w Słoniarni odbędzie się spotkanie z przyjaciółmi ZOO:
- Emilią Dankwą – młodą aktorką i influencerką,
- Piotrem Giergotem – propagatorem folkloru warszawskiej Pragi lat 20′ i 30′ XX wieku,
- przedstawicielami Galerii Wileńskiej, która jest opiekunem szympansicy Kimberly,
- Dream Music & Dream Books – wydawcą książki o zwierzakach z Warszawskiego ZOO „Idziemy do ZOO. Poznaj i pokoloruj naszych mieszkańców”.
Na tym jednak nie koniec atrakcji. Na zwiedzających czekają jeszcze:
- godz. 12.00-14.00 – historyczne opowieści o Warszawskim ZOO z Piotrem Giergotem,
- godz. 13.00-14.00 – konkursy z nagrodami z Emilią Dankwą,
- godz. 14.00-14.30 – tort urodzinowy dla zwiedzających i kolorowanki od Galerii Wileńskiej,
- godz. 14.00-14.30 oraz 14.30-15.00 – zwiedzanie Willi Żabińskich (w ramach biletu do ZOO) – w każdej z dwóch grup przewidziano miejsca dla pierwszych 20 osób, które zgłoszą się do przewodnika willi.
Ponadto:
- wolontariusze warszawskiego ZOO będą rozdawać historyczne mapki po ZOO oraz gazetę „Kurier ZOO”, wydanie specjalne z okazji TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów,
- opowieści wolontariuszy o historycznych miejscach w ZOO – spotkacie ich w okolicy Różanki i Krainy Polarnej (wybiegu niedźwiedzi polarnych) oraz willi Żabińskich (jeśli pogoda nie dopisze wolontariusze będą czekać na Was w Ptaszarni.
11 marca każdy będzie mógł wejść do ZOO po niższej cenie:
- 20 zł (zamiast 25 zł) – bilet ulgowy,
- 15 zł (zamiast 20 zł) – bilet ulgowy z Kartą Warszawiaka.
Dodatkowo między godz. 10.00 a godz. 14.00 przy przy wejściu do Warszawskiego ZOO od Mostu Gdańskiego będzie stał Krwiobus. Każdy, kto odda w nim krew będzie za wejście do ZOO zapłaci tylko 1 złotówkę!
Warszawskie ZOO
Początki warszawskiego grodu zoologicznego sięgają 1927 roku, kiedy to 14 czerwca podjęto uchwałę magistratu w sprawie jego utworzenia. Wybrano wówczas miejsce na Pradze Północ, gdzie ogród znajduje się do dziś. Warto wiedzieć, że nie była to pierwsza tego typu placówka w stolicy. Pierwsze zwierzyńce w Warszawie powstawały już XVII wieku – menażeria Wazów na skarpie Pałacu Kazimierzowskiego (to właśnie na jej terenie rozgrywa się opisana przez Sienkiewicza w „Potopie” scena walki Zagłoby z małpami).
Oficjalne otwarcie stołecznego ZOO nastąpiło już 11 marca 1928 roku, czyli niecały od pojęcia decyzji o jego utworzeniu (naprawdę niezłe tempo!). Od samego początku stołeczna menażeria cieszyła się dużym powiedzeniem wśród mieszkańców Warszawy. Szybko się też rozwijała, do czego przyczynił się jego ówczesny dyrektor Jan Żabiński oraz jego żona Antonina.
Warto wiedzieć, że państwo Żabińscy zasłużyli na pochwałę nie tylko ze względu na swoje zaangażowanie w rozwoju warszawskiego ogrodu zoologicznego. W czasie II wojny światowej ukrywali na terenie ZOO zbiegłych z getta Żydów. Uratowali blisko 300 osób!
O tym i o historii stołecznego ZOO pisaliśmy już na łamach naszego warszawskiego lokalnego portalu internetowego Mieszkaniec (czytaj: Warszawskie ZOO ma nową nazwę, Antonina i Jan Żabińscy w gronie Sprawiedliwych, 125. rocznica urodzin Jana Żabińskiego, Urodziny warszawskiego ZOO).
/JPN, Loklany Portal Informacyjny Mieszkaniec/
Źródło: Warszawski ogród zoologiczny
Zdjęcie główne: Warszawskie ZOO
Grafika: Justyna Gajewska, Wolontariusz Warszawskiego ZOO