Mały markur i Światowy Dzień Szympansa
Baby boom w warszawskim ZOO nadal trwa. Na świat przychodzą kolejne zwierzęta. Cóż, jakby nie patrzeć mamy lato, a to okres sprzyjający narodzinom. Zajrzyjmy więc do stołecznego ogrodu i zobaczmy, co nowego w nim słychać.
Kolejne pisklęta w ptaszarni
W 2021 roku z ogrodu zoologicznego w Pilznie przyjechały do warszawskiego ZOO dwie pary żwirowców łąkowych (Glareola pratincola). Jedna z nich doczekała się właśnie dwójki piskląt. To duża niespodzianka, ponieważ ptaki te uchodzą za trudne w hodowli.
Żwirowce łąkowe zamieszkują tereny od Półwyspu Iberyjskiego przez Europą Południową, Bałkany aż do Bliskiego Wschodu. Żyją również w Afryce Północnej. Te niewielkich rozmiarów ptaki (60-95 gramów wagi) bywają widywane w Polsce, ale bardzo, bardzo rzadko! Lubią otwarte, kamieniste tereny, szczególnie w pobliżu rzek. Ich pokarmem są owady oraz pająki i mięczaki.
Warszawskie żwirowce łąkowe to obecnie jedyni przedstawiciele tego gatunku w polskich ogrodach zoologicznych.
Kolejne narodziny w stadzie alpak
4 lipca 2023 roku powiększyło się stadko alpak w warszawskim ZOO. Mała alpakowa dziewczynka, która tego dnia przyszła na świat czuje się świetnie i jest niezwykle urocza. Cały czas trzyma się blisko mamy, przy której czuje się bezpiecznie. Mała nie ma jeszcze imienia.
Mały markur
Powiększyło się również stadko markurów śruborogich (Capra falconeri). Maluch jest wesoły, ruchliwy i bardzo zwinny. Nadal najlepiej czuje się przy mamie, ale bardzo interesuje się otoczeniem. Do towarzystwa prócz mamy ma jeszcze dwie ciotki i tatę, którego rogi wyglądają coraz bardziej imponująco.
Markury zamieszkują góry w północno-wschodnim Afganistanie, północnych Indiach (stan Dżammu i Kaszmir), południowo-zachodnim Tadżykistanie, południowym Uzbekistanie oraz w północnym i środkowym Pakistanie. Żyją na wysokości od 1500 do 2500 m n.p.m. Preferują gęstwiny leśne, ale przebywają także na odkrytych trawiastych i skalistych zboczach gór.
Światowy Dzień Szympansa
14 lipca obchodziliśmy Światowy Dzień Szympansa. Data nie jest przypadkowa. To właśnie 14 lipca ponad 60 lat temu Jane Goodall po raz pierwszy przyjechała do Tanzanii, by badać żyjące tam szympansy. Praca ta nie tylko pozwoliła jej zdobyć światową sławę, ale również pozwoliła nam poznać i zrozumieć naszych najbliższych krewniaków. Tak! Pod względem ewolucyjnym szympansy to nasi najbliżsi krewni – mamy aż 98% tych samych genów!
Szympansy (Pan troglodytes) należą do najbardziej lubianych przez ludzi mieszkańców ogrodów zoologicznych. Być może właśnie dlatego, że tak bardzo nas przypominają. Bywają bardzo czułe i empatyczne, ale również agresywne i złośliwe. Potrafią nawet toczyć między sobą wojny – zwierzęta te żyją w grupach, które czasem ze sobą walczą, gdy spotkają się na granicy swoich rewirów.
Szympansy są również bardzo inteligentne i potrafią ze sobą współpracować. Na przykład podczas polowania. Tak, zwierzęta te jedzą nie tylko owoce, jak wielu z nas myśli. Polują także na inne zwierzęta, w tym na inne małpy. Dodatkowo potrafią posługiwać się prymitywnymi narzędziami. Przykładowo przy pomocy patyków wyciągają termity z ich gniazd (0wady te należą do ich przysmaków).
Najmłodszym członkiem szympansiego stada, żyjącego w stołecznym ZOO jest Frodo (na zdjęciu). Chłopak przyszedł na świat 4 stycznia 2014 roku. Ma wiec 9 lat i nie jest już beztroskim dzieckiem.
Frodo jest dzieckiem szympansa Patricka i szympansicy Kimberly, którzy nadal żyją w stołecznym ogrodzie zoologicznym i cieszą są dobrym zdrowiem (Patrick jest przywódcą grupy). Warto wspomnieć, że młodzieniec jest jedynym szympansem, który przyszedł na świat w warszawskim ogrodzie zoologicznym.
/Jacek P. Narożniak/
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie
Źródło i foto: Warszawskie ZOO
Zdjęcie ptaków Demid Aleksandrovich, zdjęcie szympansa Angelika Łachacz
Zdjęcie głównie: JPN