Myszołów w gołębniku
Funkcjonariusze z Ekopatrolu Staży Miejskiej pośpieszyli z pomocą myszołowowi. Drapieżnik w pogoni za zdobyczą wpadł do gołębnika na Białołęce. Problem w tym, że nie potrafił się z niego wydostać!
Do zdarzenia doszło w czwartek, 3 sierpnia 2023 roku. Około godziny 13.30 strażnicy z Ekopatrolu otrzymali informację o drapieżnym ptaku, który… utknął w gołębniku na Białołęce, znajdującego się blisko Aresztu Śledczego. Ptakiem tym okazał się myszołów zwyczajny.
W jaki sposób ten drapieżnik dostał się do gołębnika? Najbardziej wiarygodna odpowiedź na to pytanie, że stało się to, gdy polował. W pogodni za gołębiem wpadł do środka. Niestety wyjście z niego, podobnie jak z pobliskiego aresztu śledczego, już takie proste nie było
Łakomstwo nie jest ujęte w Kodeksie Wykroczeń i nie podlega karze aresztu, dlatego funkcjonariusze z Ekopatrolu przystąpili do uwalniania skrzydlatego myśliwego. Ptak był bardzo wystraszony. Ponadto przy próbie wydostania się z gołębnika uległ kontuzji i nie mógł latać.
W tej sytuacji strażnicy umieścili go w transporterze i zawieźli do Ptasiego Azylu przy warszawskim ZOO. Tam skrzydlatym myśliwym zajęli się specjaliści, którzy pomogą mu wrócić do zdrowia. Gdy to się stanie, myszołów zostanie wypuszczony na wolność.
Myszołów zwyczajny (Buteo buteo)
W Warszawie można spotkać wiele gatunków ptaków, również tych drapieżnych. W stolicy żyją np. sokoły i sowy. Widuje się też myszołowy. Te duże (dorastają do około 50-57 cm długości i do 1,2 kg wagi) drapieżniki należą do rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae) zamieszkują całą Europę. Preferują otwarte tereny w pobliżu lasów.
Do miasta przyciąga myszołowy – podobnie jak inne dzikie zwierzęta – obfitość pokarmu. Tym natomiast są głównie drobne kręgowce – ssaki i ptaki. Ale nie tylko. Drapieżniki te poluj również na płazy i gady. Zjadają ponadto dżdżownice, ślimaki i duże owady. Nie gardzą także padliną.
Myszołów nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, jednak w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. W latach 2013–2018 liczebność krajowej populacji lęgowej szacowano na 48–55 tysięcy par. Długoterminowy trend liczebności populacji (1980–2018) jest wzrostowy, ale w latach 2007–2018 liczebność lekko spadła.
/JPN/
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie, Gazeta Mieszkaniec
Źródło: Straż Miejska, Wikipedia
Foto Straż Miejska