Co dalej z kamienicą przy Kawęczyńskiej 15
W niedzielę, 6 sierpnia 2023 roku doszło do pożaru zabytkowej kamienicy przy ulicy Kawęczyńskiej 15. Spłonęło poddasze i część dachu. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków. Znajduje się obecnie w opłakanym stanie i wymaga generalnego remontu.
Czy będzie remont?
Pożar strawił niemal całkowicie ozdobny „hełm” wieńczący kamienicę. W wielu miejscach poszycie dachowe zostało porozcinane, by ułatwić gaszenie. Około 40 strażaków walczyło z ogniem przez niemal cztery godziny! Na szczęście nikt nie ucierpiał, ponieważ nieruchomość od dłuższego czasu stała pusta.
Przed pożarem budynek był wykwaterowany i zabezpieczony przed dostępem osób trzecich – poinformował „Mieszkańca” Mateusz Kędzierski, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Praga-Północ. – Zakład Gospodarowania Nieruchomościami dla Dzielnicy Praga-Północ, po incydencie pożaru kamienicy, 7 sierpnia 2023 r. ponownie zabezpieczył budynek.
Mazowiecki Konserwator Zabytków złożył do prokuratury rejonowej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zniszczenia zabytku oraz skierował wniosek do nadzoru budowlanego o zabezpieczeniu kamienicy. Zgodnie z informacją przekazaną nam przez rzecznika prasowego Urzędu Dzielnicy, taki wniosek został złożony również przez ZGN.
ZGN dodatkowo wystosował pismo do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z prośbą o przeprowadzenie oględzin stanu technicznego budynku – powiedział Mateusz Kędzierski. – Po uzyskaniu opinii i wytycznych PINB, ZGN będzie podejmował kolejne niezbędne działania.
Nie ma wątpliwości, że zabytkowa kamienica wymaga remontu. Kiedy do niego dojdzie? Nie wiadomo. Problem m.in. tkwi w tym, że nie do końca jasna jest sytuacja prawna budynku.
W związku z toczącym się postępowaniem zwrotowym nie można skonkretyzować planów co do nieruchomości – poinformował nas rzecznik Urzędu Dzielnicy. – Kamienica nie jest ujęta w wykazie budynków w ramach planowanego zadania pn. „Praski Trakt Książęcy”.
Decyzja zwrotowa Nr 195/GK/DW/2015 z 22.04.2015 roku została wydana poprzednim właścicielom w 2015 roku, Obiektem jednak nadal administruje Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Północ.
Kamienica przy Kawęczyńskiej
Kamienica przy ul. Kawęczyńskiej 15, a w zasadzie dwie kamienica stanowiące jedną całość, to charakterystyczne budynki Szmulowizny. Czteropiętrową kamienicę u zbiegu ulic Kawęczyńskiej i Folwarcznej (część równoległą do ul. Kawęczyńskiej) wybudowano w latach 1905-1906. Właścicielem obiektu był urzędnik magistratu, poborca podatkowy, Jan Marczak. Budynek zamieszkiwali robotnicy pobliskich fabryk. Kamienica posiadała 6 osi od strony ul. Kawęczyńskiej i trzy osie od ul. Folwarcznej. Pod wąskim, jednoosiowym narożnikiem ozdobionym trójkątnym naczółkiem ponad gzymsem, umieszczono trzy okna balkonowe. Na szczycie narożnika znajdował się sześcioboczny hełm o łamanych połaciach dachu.
Część narożną, trzypiętrową, dobudowano w 1910 roku dla lepiej sytuowanych Prażan. Na dziewięcioprzęsłowej fasadzie z ryzalitami (na pierwszej, szóstej i ósmej osi) umieszczono zdwojone okna. Balkony znalazły się na osi pierwszej, trzeciej i szóstej. Na siódmej osi znajdował się przejazd bramny. Z niego można było wejść na klatkę schodową. Na parterze znajdowały się lokale handlowe. W roku 1926 Zofia Grzelewska prowadziła w kamienicy sklep spożywczy. Przed wojną działała również kwiaciarnia założona przez Marię Łuniewską. W roku 1939 właścicielem nieruchomości był Tomasz Grzelewski.
Wystrój budynku usunięto przed wybuchem II wojny światowej. Zachowały się jedynie balustrady balkonów. Jeszcze kilka lat temu w niektórych oknach były widoczne zachowane drewniane okiennice.
Budynek jest w fatalnym stanie. W 2013 r. zamontowano siatki osłaniające przechodniów. Obecnie jest to pustostan administrowany przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Praga Północ.
Oktawia Michałowska, Jacek P. Narożniak
Lokalny portal informacyjny w Warszawie
Zdjęcie 1 i 2: JPN
Zdjęcie 3: WARSZAWSKIEJ PRAGI DZIEJE DAWNE I NOWSZE publikacja dla UM Praga Północ