Nocne bieganie na Pradze
W sobotę 2 września wieczorem ulice Starej Pragi, Saskiej Kępy i Gocławia opanują biegacze. Wystartuje 8. Nocny Półmaraton Praski, a wcześniej współfinansowana przez miasto Praska Piątka. Wydarzenie będzie się wiązało z czasowymi ograniczeniami w ruchu, a także zmianami w kursowaniu komunikacji miejskiej.
Gwiazdy i amatorzy
Tegoroczna edycja Półmaratonu zapowiada się niezwykle emocjonująco. Udział w imprezie potwierdziło wiele gwiazd światowego biegania, szykujących się do pobicia nie tylko rekordu zawodów, ale także rekordu Polski! Wśród kobiet na starcie zobaczymy, aż dwie triumfatorki zeszłorocznej edycji – Iwonę Bernardelli zwyciężczynię z czasem 01:14.01, olimpijkę z Rio de Janeiro oraz zdobywczynię drugiego miejsca (1:14.55) Emilię Mazek, która w tym sezonie zaliczyła już spektakularne zwycięstwo podczas łódzkiego maratonu. W biegu wystartują również srebrna medalistka mistrzostw Polski w maratonie Monika Andrzejczak, a także drużynowe medalistki mistrzostw Europy w biegu maratońskim z 2022 roku Angelika Mach i Monika Jackiewicz.
Wśród mężczyzn w Półmaratonie Praskim 2023 faworytem jest Krystian Zalewski – aktualny rekordzista Polski w półmaratonie (1:01.32), który w maju tego roku ukończył maraton w czeskiej Pradze (World Athletics Label Road Races Elite) na dziesiątej pozycji, będąc jednocześnie najlepszym Europejczykiem w stawce.
W Piątce Praskiej swój udział zapowiedziała Sabina Jarząbek, złota medalistka mistrzostw Polski na tym dystansie, członkini kadry narodowej, uczestniczka mistrzostw Europy w Biegach Przełajowych. Jej rekord na 5 km wynosi 16:18, rekord Piątki Praskiej to 16:14.
W zawodach weźmie udział ponad 7 tys. biegaczek i biegaczy. Na półmaraton zapisało się już ponad 5 tys. osób, a na Praską Piątkę ponad 2 tys.
Rywalizacja tradycyjnie już rozpocznie się na błoniach PGE Narodowego. To właśnie tam będzie zlokalizowane miasteczko biegowe, a także start i meta zawodów. Nie można tam już parkować, a od 1 do 3 września nie będzie można nawet wjechać.
W okolicach stadionu
Jako pierwsi na trasę wyruszą uczestnicy Piątki Praskiej. Biegacze wystartują o godzinie 19:30 z błoni PGE Narodowego i będą poruszali się ulicami: Zamoyskiego, Jagiellońską, Okrzei, Wybrzeże Szczecińskie, gdzie zawrócą przed mostem Poniatowskiego, by wrócić do mety ulicami: Wybrzeże Szczecińskie, Sokolą i Zamoyskiego.
Kilkanaście minut po zakończeniu rywalizacji na pięć kilometrów, wystartują uczestnicy półmaratonu. Ulice na trasie biegu głównego będą zamykane już od około godziny 19:00, a otwierane po opuszczeniu trasy przez ostatniego z biegaczy. Trasa 8. Nocnego Półmaratonu Praskiego poprowadzona została ulicami: Zamoyskiego, Jagiellońską, Okrzei (wszystkie zamknięte w godzinach 19:00-21:30), Wybrzeże Szczecińskie (zamknięte w godzinach 19:00-24:00; kierowcy będą musieli skręcić już w Ratuszową), Wał Miedzeszyński (w godzinach 20:00-24:00 ulica będzie całkowicie zamknięta do Zwycięzców, godzinę krócej nieczynna będzie jezdnia w kierunku Wawra, od Zwycięzców do Fieldorfa „Nila” oraz obie jezdnie od tej ostatniej do Kadetów).
Gocław
Zawodnicy zawrócą u zbiegu z ulicą Kadetów i dalej będą biegli Wałem Miedzeszyńskim. Następnie będą przemieszczali się ulicami: Fieldorfa „Nila” (jezdnia w kierunku Ostrobramskiej, do ulicy Umińskiego, zamknięta w godzinach 20:00-22:30; w tym czasie wyjazd z ulic Meissnera, Bora-Komorowskiego, Abrahama i Umińskiego możliwy będzie tylko w prawo, a jadący od strony Ostrobramskiej będą musieli skręcić w Umińskiego), Abrahama (jezdnia w kierunku Bora-Komorowskiego nieprzejezdna w godzinach 20:00-23:00), Bora-Komorowskiego (zamknięta w godzinach 20:00-23:00).
Saska Kępa
Na kolejnym odcinku trasy zawodnicy pobiegną ulicami: Egipską i Saską (wyłączone z ruchu od godziny 20:00 do 23:30), Zwycięzców, Francuską (zamknięta w godzinach 20:00-24:00; na jednokierunkowych odcinkach ulic Walecznych, Lipskiej i Berezyńskiej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy), aleją Waszyngtona (zamknięta do Kinowej, w godzinach 20:00-24:00, ale już na rondzie Wiatraczna wpuszczani w aleję Waszyngtona będą tylko dojeżdżający do Kinowej). Tam, kilkadziesiąt metrów za ulicą Międzynarodową, zawodnicy ponownie zawrócą. Zmagania zakończą, pokonując trasę aleją Waszyngtona, przez rondo Waszyngtona i aleją Poniatowskiego, zjazdem z mostu na Wał Miedzeszyński i dalej ulicami Wybrzeże Szczecińskie, Zamoście, Sokolą (wyłączone z ruchu drogowego w godzinach 19:00-24:00) do mety na błoniach PGE Narodowego.
Utrudnienia na mostach
W czasie półmaratonu, od około godziny 19:00 do 22:00 zamknięty będzie most Świętokrzyski. Z kolei w godzinach od 20:00 do 24:00 z ruchu wyłączona zostanie również jezdnia mostu Poniatowskiego prowadząca w stronę Grochowa. Kierowcy jadący od strony centrum będą musieli zjechać z przeprawy na Wisłostradę. Na drugim brzegu na most będzie można dostać się tylko z alei Zielenieckiej. W tych samych godzinach prowadzący nie będą mogli zjechać z mostów Łazienkowskiego i Siekierkowskiego na Wał Miedzeszyński (w obu kierunkach). Z kolei kierowcy jadący tą arterią z osiedla Gocław nie będą mogli pojechać dalej niż właśnie do Trasy Łazienkowskiej.
Zmiany w parkowaniu
W sobotę, od godziny 18:00, na wybranych ulicach zaczną obowiązywać znaki zakazu zatrzymywania się. Ograniczenia w parkowaniu będą na ulicach: Jagiellońskiej, Okrzei, „starej” Sokolej, Francuskiej, Zwycięzców, Walecznych, Lipskiej i Berezyńskiej (pomiędzy aleją Waszyngtona a Francuską), Saskiej (przed Zwycięzców), Egipskiej, Abrahama, i Wał Miedzeszyński (w zatoczce przy basenach).
Mapę z zaznaczonymi godzinami wprowadzania zmian w ruchu można znaleźć na stronie www.polmaratonpraski.pl.
Autobusy na objazdach
W czasie rywalizacji na trasy objazdowe, przebiegające najbliższymi przejezdnymi ulicami, będą skierowane tramwaje linii 9 i 24 oraz autobusy linii 100, 102, 111, 117, 123, 125, 135, 138, 146, 147, 148, 158, 162, 166, 168, 202, 213, 219, 507, 509, 521, N02, N03, N14, N22, N24, N64, N72. Dodatkowe informacje dotyczące zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie wtp.waw.pl.
Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.
Źródło i foto: UM