Jak oswoić menopauzę?
19 października obchodziśmy Światowy Dzień Menopauzy, który ma zwrócić uwagę na zjawisko przekwitania u kobiet oraz sposoby radzenia sobie z jej objawami i leczeniem. Jak wynika z badań, ponad 90 proc. Polek nie potrafi prawidłowo wskazać definicji menopauzy. Dlatego Warszawa zwraca uwagę na świadomość kobiet związaną m.in. z opieką zdrowotną w okresie menopauzalnym.
Według definicji WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), mianem menopauzy określa się ostatnią miesiączkę, po której przez kolejne 12 miesięcy nie wystąpiło kolejne krwawienie. Występuje zwykle u kobiet między 44. a 56. rokiem życia.
Świadomość społeczna a menopauza
Jak wynika z raportu Kulczyk Foundation*, aż 93 proc. Polek nie potrafi prawidłowo wskazać definicji menopauzy.
Brak wiedzy na temat okresu menopauzy, która jest naturalnym okresem w życiu każdej kobiety pokazuje, jak ważne jest budowanie świadomości społecznej i edukacja. Równie istotna jest również wiedza związana z opieką zdrowotną kobiet w okresie menopauzalnym. Dlatego rozpoczynamy kampanię edukacyjną i w tym celu, we współpracy ze specjalistami, przygotowujemy również broszurę informacyjną m.in. o pakiecie badań, które pomogą zdiagnozować menopauzę i są refundowane przez NFZ – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za obszar miejskiej polityki zdrowotnej. – Dla naszych miejskich przychodni opracujemy także kartę wywiadu medycznego, która ułatwi rozpoznanie menopauzy i przeprowadzimy szkolenia kadry medycznej, aby wspierać opiekę nad pacjentkami – dodaje wiceprezydentka.
Anna Auksel-Sekutowicz, radna m.st. Warszawy zwraca uwagę, że 70 proc. kobiet przed menopauzą ma problemy z określeniem swojego stanu wiedzy na ten temat lub określa go jako zły.
Głównym źródłem informacji na temat menopauzy powinni być lekarze specjaliści. Dodam, że niemal połowa życia kobiety, nawet blisko 30-40 lat, to okres po menopauzie, dlatego warto odpowiednio zadbać o swoje zdrowie i komfort psychiczny – dodaje radna.
Menopauza – kiedy się zaczyna i jakie są objawy?
Jak podkreśla Joanna Bonarek-Sztaba, lekarz ginekolog-położnik z warszawskiego Szpitala św. Rodziny, Polki wchodzą w wiek menopauzalny średnio w wieku 51 lat, ale zdarza się, że menopauza może rozpocząć się znacznie wcześniej, nawet przed 40 rokiem życia – wówczas mówimy o przedwczesnej menopauzie.
Pierwsze objawy menopauzalne mogą się pojawić nawet 5-10 lat przed całkowitym ustaniem miesiączkowania. Wiele kobiet zaczyna je odczuwać już pomiędzy 40-45 rokiem życia. Ten okres nazywamy perimenopauzą – dodaje specjalistka.
Jako pierwsze pojawiają się wtedy przede wszystkim zaburzenia cyklu miesiączkowego czyli skrócenie cyklu, nieregularne miesiączki będące następstwem cykli bezowulacyjnych i niedoboru progesteronu.
Objawami menopauzy, które są spowodowane z kolei niedoborem estrogenów, są:
- uderzenia gorąca
- nagłe czerwienienie się skóry, uczucie pieczenia skóry,
- zmiany nastroju,
- trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy,
- nocne poty,
- przewlekłe zmęczenie,
- kołatanie serca,
- bóle mięśni.
Niejednokrotnie objawy menopauzy przyjmują postać innego schorzenia np. nadciśnienia tętniczego czy też depresji – wylicza lek. Joanna Bonarek-Sztaba.
Czy to już menopauza?
Lekarz ginekolog, do którego kobieta udaje się nawet na rutynową wizytę, powinien nakierować swój wywiad na pierwsze symptomy menopauzy.
U 50-letniej kobiety jest to już jasne, ale czujność powinna być zachowana również co do młodszych pacjentek np. w wieku ok. 30 lat, które zgłaszają nieregularne miesiączki – podkreśla Bonarek-Sztaba,
i dodaje, że wówczas należy wykonać pacjentce badanie FSH i AMH (rezerwa jajnikowa). Wykrycie objawów przedwczesnej menopauzy pozwoli kobiecie odpowiednio zaplanować przyszłość i prokreację, co przy obecnym trendzie odkładania planów rozrodczych, może mieć istotne znaczenie.
Przyjęło się, że menopauza oznacza brak możliwości zajścia w ciążę. To powierzchowny i niepełny obraz. Niezdiagnozowana i nieleczona menopauza może być m.in. przyczyną zwiększonego ryzyka zawału serca i udaru mózgu, nieprawidłowego poziomu tłuszczów we krwi (dyslipidemia), inuslinooporności, otyłości i cukrzycy typu II, depresji, która nieleczona zabija.
Raport pt. „Menopauza bez tabu” dostępny jest na stronie: kulczykfoundation.org.pl/menopauza.
Źródło i foto: UM
Na zdjęciu od lewej: radna A. Auksel-Sekutowicz, wiceprezydentka R. Kaznowska, lek. J. Bonarek-Sztaba i dyr. Szpitala św. Rodziny – M. Dziura