Ruszyła modernizacja Parku Bródnowskiego
Rozpoczęły się prace w Parku Bródnowskim, po których zyska on nowe, świeże oblicze. Modernizacją zajęła się firma Pro-Form sp. z o.o., która wygrała przetarg, zgłaszając najbardziej korzystną ofertę. Całość prac rozłożono na trzy etapy. Zakończenie pierwszego zaplanowano na połowę przyszłego roku.
Park Bródnowski
Park Bródnowski na Targówku (zwany żartobliwie przez okolicznych mieszkańców Central Parkiem, gdyż podobnie jak ten na Manhattanie otoczony jest wieżowcami) należy do jednych z najładniejszych parków stolicy. Wybudowano go w latach 1976-1978 według projektu Stefanii Traczyńskiej. W założeniu miał być typowym obiektem wypoczynkowym – w czym zresztą nie różni się od innych parków.
Na powierzchni 25,4 hektara, którą zajmuje Park Bródnowski, znajdują się alejki, klomby, trzy akweny wodne oraz takie obiekty rekreacyjne, jak boiska do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej, place zabaw dla dzieci oraz ścieżki rowerowe. W 2009 roku stworzono w nim tzw. Park Rzeźby, czyli plenerową galerię sztuki, zaprojektowaną przez Pawła Althamera (ostatnio znanego ze wzbudzającego kontrowersję wśród mieszkańców Pragi Południe projektu „Złota Wisła – można o tym przeczytać TUTAJ).
Jak zmieni się Park Bródnowski po modernizacji?
Mówiąc szczerze, modernizacja Parku Bródnowskiego prowadzona jest już od 1997 roku. Dzięki niej powstały m.in. plac zabaw dla dzieci. Jednakże projekt, który realizowany jest obecnie ma w stosunkowo krótkim czasie zmienić oblicze obiektu. Stać ma się nie do poznania.
Jak zatem zmienić na się Park Bródnowski po modernizacji? Plany przebudowy przewidują m.in. nowe nasadzenie – zieleń ma być bujniejsza i piękniejsza, zmianę układu ścieżek i poszerzenie alejek oraz budowę ścieżek rowerowych. Przybędzie ławek i innych miejsc do odpoczynku, np. zadaszone pawilony, które chronić będą przed słońcem i deszczem. Pojawić mają się również inne nowe obiekty, takie jak pawilony gastronomiczne. Najmłodszych z pewnością ucieszą nowe place zabaw oraz górka do zjeżdżania na sankach.
Park Bródnowski po modernizacji – wizualizacje
Etapy modernizacji Parku Bródnowskiego
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, modernizacja Parku Bródnowskiego rozplanowana została na trzy etapy. Pierwszy zakończyć na się w połowie 2024 roku.
I etap przebudowy Parku Bródnowskiego
I etap modernizacji Parku Bródnowskiego to przede wszystkim budowa infrastruktury, bez której nie można ruszyć z dalszymi pracami. Mamy tu na myśli zakładanie łączy elektrycznych i przyłączy sanitarnych, które będą zasilać pawilony gastronomiczne, scenę, lodowisko sezonowe, fontannę, poidełka i inne obiekty. Na tym etapie rozpocznie się również budowa sieci WiFi, monitoringu oraz nowego oświetlenia.
Na tym jednak nie koniec. Zgodnie z planami I etap modernizacji Parku Bródnowskiego to również budowa drewnianych tarasów wzdłuż północnego zbiornika, przebudowa schodów terenowych, budowa utwardzonego placu pod scenę, budowa placu manewrowego dla samochodów dostawczych, jednostek straży pożarnej oraz wozów innych służb, budowa drogi pożarowej do obsługi obiektów parkowych. Na tym etapie rozpocznie się również budowa ścieżek i alejek, ustawianie ławek, koszy na śmiecie i innych elementów małej architektury lodowiska, pawilonów gastronomicznych i niektórych innych obiektów.
II etap przebudowy Parku Bródnowskiego
II etap modernizacji Parku Bródnowskiego to przede wszystkim budowa strefy gier z bulodromami (czyli boiskami do gry w pétanque, grę prowansalską lub w inne gry związane z bulami), stolikami do gier planszowych, stołami do ping-ponga, przebudowa placu centralnego. Etap ten to także dalsza budowa alejek pieszych (wymiana nawierzchni, korekta przebiegu lub wytyczenie nowych ciągów pieszych), budowa oświetlenia parkowego, monitoringu, sieci WiFi oraz budowa małej architektury, (ławki, siedziska, leżaki, ławki z przewiajakami i dla matek karmiących, stoły piknikowe, kosze na śmiecie, poidełko)
III etap przebudowy Parku Bródnowskiego
III etap modernizacji Parku Bródnowskiego obejmuje modernizację i rozbudowę siłowni plenerowej, modernizację i rozbudowę placu zabaw, przebudowę (wyprofilowanie przy zachowaniu obecnej wysokości) górki saneczkowej oraz budowa zjeżdżalni na skarpie, dalszą budowę alejek pieszych, oświetlenia parkowego, monitoringu, sieci WiFi i budowa małej architektury (ławki, siedziska kosze na śmieci, urządzenia placu zabaw).
/JPN/
lokalny portal informacyjny
Źródło i foto: UD Targówek