Wydarzenia po prawej stronie Wisły w weekend 10-12 listopada 2023 roku
Najbliższy weekend stać będzie pod hasłem obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W całej Warszawie odbywać się będzie wiele okolicznościowych imprez. O nich jednak piszemy w innym artykule. W tym miejscu skupimy się na wydarzeniach nie związanych z tym świętem. To garść ciekawych i bezpłatnych imprez po prawej stronie Wisły, które odbędą się w najbliższy weekend.
Wydarzenia na Białołęce
Piątek, 10 listopada, godz. 15.00-21.00, Galeria Północna, ul. Światowida 17 – Black Maze 2: Tajemniczy świat strachu powraca
Wyjątkowy Labirynt Strachu, w którym odważni staną oko w oko z tym, co nieznane i przerażające. To nie jest miejsce dla osób o słabych nerwach!
Uczestnicy wydarzenia znajdą aż 10 różnych pomieszczeń i korytarzy, których scenografia wywoła ciarki u każdego, kto odważy się przez nie przejść. Wszystkie zakamarki tego tajemniczego labiryntu skrywają w sobie coś niezwykłego, co przywoła najgłębsze lęki i uwolni emocje. To będzie przeżycie, którego się nie zapomni!
Sobota, 11 listopada, godz 20.00-01.00, The Beer Store Galeria Północna, ul. Światowida 17 – Into Techno Trance 001
Cały Sobotni wieczór w The Beer Store DJ Project PSW zagra TECHNO.
Od godziny 20.00 do 1.00 będzie można usłyszeć jedne z bardziej znanych utworów, takich wykonawców jak: Amelie Lens, BASSWELL i wielu innych.
Wydarzenia na Pradze Południe
Piątek i sobota, 10-11 listopada, godz. 11.00-18.00, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 – Wystawa „Out of an unseen” Joanny Salskiej
Joanna Salska McNeil jest artystką malarką. Dzieli ona swój czas między Berkeley i Warszawę, gdzie na Starym Mieście ma pracownię malarską. W swojej sztuce skupia się na psychologizującym portrecie, często czerpie także inspiracje twórcze z problematyki politycznej i socjologicznej. Współpracując z innymi artystami realizującymi projekty o charakterze multimedialnym (jak np. „Occupy Oakland”), podejmuje także eksperymenty łączące malarstwo, grafikę, fotografię, dźwięk i projekcje obrazów ruchomych. Od roku pracuje nad multimedialnym projektem analizującym archetypy kobiece w kulturze europejskiej.
Piątek i sobota, 10-11 listopada, 8.00-20.00, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 – Wystawa „Nasze inspiracje” / GUTW
Wystawa „Nasze inspiracje” uczestników zajęć z Grochowskiego Uniwersytetu III Wieku z pracowni Agnieszki Karmowskiej.
W wystawie udział biorą: Bogucka Bożena, Bularska Elżbieta, Paprocka Halina, Pęza Wanda, Paczyńska Joanna, Kozubowski Witold, Wożniak Bożena, Grzybowska Ewa, Kubel Sylwia, Maliszewska Małgorzata, Radno-Idzik Anna, Samborska Joanna, Szcześniak Elżbieta, Zaborska Anna, Zbyrowska Hanna, Kącka Ewa, Pelczar Maryla.
Piątek, 10 listopada, godz. 17.00, Czytelnia Naukowa nr V, ul. Meissnera 5 – Chiny i Tybet – krainy niespodzianek i kontrastów
Spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”. Wyprawa do krainy kontrastów i niespodzianek! Takie są właśnie Chiny i Tybet, o których opowiedzą podczas listopadowego spotkania Klubu Podróżnika „Trampek” dwie Panie: Maria Antosik i Marta Krawczyk.
Niedziela, 12 listopada, godz. 18.00, Teatr Akt, ul. Łaziebna 9 – Grochów pod gołym niebem
Najnowsza premiera Grupy Incydentalnej Grochów Grochów nawiązuje do formy teatru plenerowego pod gołym niebem, lecz ze względu na porę roku spektakl odbędzie się wewnątrz.
- Wystąpią: Anna Ładno, Claudia Wawrzyńczyk, Mirella Kurkowska, Mirek Barbachowski, Dominik Muraszko, Jakub Wichowski, Mariusz Kaleta, Amok Choreomaniak
- Muzyka: Robert Jędrzejewski
- Piosenka: Heniek Małolepszy
- Światło: Krzysztof Skarżyński
- Opieka artystyczna Marek Kowalski i Tomasz Musiałowicz z Teatru Akt.
- Organizator: Teatr Akt
Wydarzenia na Pradze Północ
Piątek, 10 listopada, godz. 19.00, Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13 – OPEN STAGE / Sophie Szklarska
Sophie Szklarska jest wokalistką, producentką, autorką tekstów i muzyki oraz założycielką projektu, w którym udział biorą doskonali muzycy jazzowi. Grają alternatywną muzykę elektroniczną okraszoną dawką miłego, drapiącego po brzuszku, basu. Co robią muzycy jazzowi w składzie zespołu grającego muzykę elektroniczną? Sprawiają, że koncertowe aranżacje są dynamiczne, nieprzewidywalne i okraszone szczyptą szaleńczej improwizacji. Nadają nowego wydźwięku elektronicznym numerom i sprawiają, że show staje się pełniejsze, a muzyka bogatsza.
Sobota, 11 listopada, godz. 12.00-18.00, Nowy Bazar Różyckiego, ul. Targowa 54 – Vintage Market na Nowym Bazarze Różyckiego
Nowy Bazar Różyckiego to największe w Warszawie skupisko vintage shopów! Prócz ubrań i dodatków z drugiej ręki, znajdziecie tu rękodzieło, sztukę i wszelkie unikatowe przedmioty! Drugiego takiego miejsca nie ma w całej Polsce!
Miejsce spotkań z przyjaciółmi i rodziną, u nas każdy czuje się mile widziany! Kto był ten wie, że nasi Straganiarze i Straganiarki zapewniają niezastąpiony klimat 🙂 Tuż obok pyszna kawa w CzaCza Kawa&Matcha i Muzeum Pragi.
Niedziela, 12 listopada, godz. 15.30, ul. Floriańska 14 – Pofabryczne obiekty Starej Pragi, od Hartwiga przez Brunów do Monopolu/Konesera
Spacer edukacyjny po Pradze Północ. Uczestnicy spotykają się przy ul. Floriańskiej 14 (róg al. Solidarności). Wycieczkę poprowadzi Jarek Spacerolog Praski. Wydarzenie nie jest biletowane, ale mile widziane są napiwki dla przewodnika.
Na Starej Pradze widać w wielu miejscach fabryczne budynki z czerwonej cegły, bo dzielnica ta od zawsze była miejscem, gdzie kwitło wytwórstwo. Niestety po wielu słynnych fabrykach nie został nawet ślad, dlatego są zwykle kompletnie zapomniane.
W drugiej połowie XIX wieku, gdy pojawiły się po tej stronie Wisły aż trzy linie kolejowe prowadzące w głąb Rosji, praski przemysł przeżywał okres prosperity trwającej aż do pierwszej wojny światowej. Tu mieściły się dwie największe w kraju emaliernie, trzy fabryki urządzeń młynarskich, fabryka wentylatorów, fabryka pomp, liczne młyny, fabryki koronek i pończoch oraz oczywiście legendarna fabryka wódek.
W okresie międzywojennym pojawiły się fabryki urządzeń okrętowych, urządzeń kolejowych, szyb samochodowych, wind, rzeźnia miejska, a także zakłady produkujące zabawki oraz oczywiście słynna mennica. W czasie okupacji rożne zakłady produkowały w sposób konspiracyjny części do broni.
Wydarzenia na Targówku
Piątek, 10 listopada, godz. 10.00-21.00. Atrium Targówek, ul. Głębocka 15 – Wystawa zwierząt egzotycznych
Na wielbicieli mocnych wrażeń czekają wyjątkowe gatunki zwierząt. Boa różany, boa tęczowy oraz boa imperator – wspaniałe węże o niezwykłych wzorach. Pyton królewski, pyton tygrysi, pyton siatkowany oraz pyton dywanowy – giganty wśród węży, które robią ogromne wrażenie! Wśród mniejszych, ale nie mniej interesujących okazów do zobaczenia będą wąż zbożowy, lancetogłów mleczny oraz wąż smugowy.
Zwiedzający Wystawę Zwierząt Egzotycznych w Atrium Targówek będą mieli również zobaczyć interesujące gatunki gekonów, takie jak eublefar lamparci i eublefar gruboogonowy, a także agama brodata, oraz tarczołusk sudański. Ponadto zobaczyć będzie można smocze jaszczurki: scynk ognisty oraz żółtopuzik bałkański!
Nie zabraknie również wyjątkowych pająków, między innymi słynnych ptaszników. Wśród okazów znajdą się także skorpiony, patyczaki, straszyki, karaczany ozdobne, ślimak olbrzymi oraz żółw stepowy.
Osoby, które odważą się na wyjątkowo bliski kontakt z naturą, będą mogli wziąć na ręce niektóre zwierzęta i zrobić sobie z nimi zdjęcie.
Sobota, 11 listopada, godz. 9.00, Las Bródnowski, ul. Malborska – Nordic Walking Senior
Zajęcia Nordic Walking dla seniorów w Lesie Bródnowskim. Uczestnicy spotykają się przy wejściu głównym, od ul. Malborskiej, przy placu zabaw.
Każdy uczestnik powinien mieć swoje kijki do Nordic Walking – to warunek konieczny, by uczestniczyć w zajęciach.
Projekt organizuje Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking, a współfinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Wydarzenia w Wawrze
Niedziela, 12 listopada, godz. 8.00, Targowisko Falenica, ul. Trocinowa 1 – Falenicka Giełda Staroci
Prawdziwa giełda staroci, jakich mało zostało. Tylko antyki / bibeloty / starocie, bez wszechogarniającego zalewu chińskich produktów dzisiejszych targowisk. Do tego rękodzielnicy i artyści… Wszystko to na utwardzonym i zadaszonym terenie, z pełnym węzłem sanitarnym i parkingiem. Na terenie duży wybór punktów gastronomicznych.
Jacek P. Narożniak
lokalny portal informacyjny w Warszawie, gazeta Mieszkaniec
Foto: Pixabay