Czysta Warszawa – Stop bazgrołom!
Murale i graffiti mogą być ozdobą miasta, co do tego nie ma wątpliwości. Muszą jednak przestawiać jakąś wartość artystyczną, a nie być zwykłymi bazgrołami. Niestety, bardzo często tak właśnie się dzieje. W tym roku Zarząd Oczyszczania Miasta zlikwidował takie nieestetyczne pseudograffiti z blisko 650 koszy na śmieci w Warszawie!
Do mycia koszy wykorzystano biodegradowalne preparaty przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń z „trudnej” powierzchni. Doskonale pozwalają pozbyć się farby z chropowatego betonu, z jakiego wykonana jest większość warszawskich koszy na śmieci. Po ich użyciu śmietniki są spłukiwane wodą pod ciśnieniem. Każdego roku w ten sposób swój dawny wygląd odzyskuje kilkaset koszy. W tym roku było ich blisko 650.
Czysta Warszawa – wspólna sprawa
Czystość w stolicy sprawdzana jest przez kontrolerów ZOM, którzy codziennie monitorują teren miasta. To oni lokalizują brudne kosze na śmieci. O tym, które śmietniki wymagają czyszczenia informują Zarząd Oczyszczania Miasta również inne jednostki, jak chociażby Zarząd Transportu Miejskiego czy Zarząd Dróg Miejskich. Także mieszkańcy Warszawy mogą zgłaszać do ZOM-u pomazane kosze na śmieci. Można to zrobić za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Na ulicach stolicy znajduje się około 30 tysięcy koszy na śmieci. Aż 12 tysięcy z nich znajduje się pod opieką Zarządu Oczyszczania Miasta. Za pozostałe odpowiadają m.in. Urzędy Dzielnic i Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Wandale bardzo często biorą sobie za cel uliczne kosze na śmieci, stojące przy przejściach dla pieszych i przystankach.
/JPN/
Źródło i Foto: ZOM